NASA będzie obserwować eksplodujące gwiazdy. Chodzi o poznanie tajemnic wszechświata

Wide Field Infrared Survey Telescope, który od niedawna nosi miano Kosmicznego Teleskopu Nancy Grace Roman, będzie w stanie dostrzec tysiące eksplodujących gwiazd, czyli supernowych. Jego obserwacje mają być prowadzone na dużą skalę, zarówno w zakresie przestrzeni jak i czasu.
NASA będzie obserwować eksplodujące gwiazdy. Chodzi o poznanie tajemnic wszechświata

Korzystając z zebranych danych, astronomowie chcą zbliżyć się do wyjaśnienia kilku kosmicznych tajemnic. Mają one dotyczyć nie tylko odległej przeszłości, czyli powstania i ewolucji wszechświata, ale również jego obecnych realiów. Obserwacje supernowych pomogą wyjaśnić sprzeczne pomiary dotyczące tempa rozszerzania się wszechświata. Teleskop zapewni również nowy sposób badania rozkładu ciemnej materii, której nadal nie udało się bezpośrednio zaobserwować.

Jednym z głównych celów naukowych misji Kosmicznego Teleskopu Nancy Grace Roman jest wykorzystanie supernowych do poznania natury ciemnej energii. Jason Rhodes z Jet Propulsion Laboratory należącego do NASA, jest zdania, że dzięki odsianiu obecnie przyjmowanych hipotez, nowy instrument, który nadal jest na etapie rozwoju, może zrewolucjonizować nasze rozumienie wszechświata. Ciemna energia będzie natomiast tylko jednym z badanych elementów.

Eksplodujące gwiazdy, czyli supernowe typu Ia, mogą dostarczyć informacji o ewolucji wszechświata

Instrument początkowo znany jako Wide Field Infrared Survey Telescope ma między innymi przeszukiwać niebo w poszukiwaniu szczególnego rodzaju eksplodujących gwiazd, określanego mianem supernowej typu Ia. Astronomowie wykorzystają teleskop do badania światła tych supernowych, aby dowiedzieć się jak szybko oddalają się od naszej planety. Porównując tempo, w jakim zachodzi na “ucieczka”, badacze będą w stanie prześledzić kosmiczną ekspansję wraz z upływem czasu. To z kolei pomoże im zrozumieć, czy (a jeśli tak, to jak) natura ciemnej energii zmieniała się na kolejnych etapach istnienia wszechświata.

Prowadzenie obserwacji w podczerwieni, imponujące pole widzenia oraz niezwykła czułość powinny znacząco rozszerzyć zakres poszukiwań. Dzięki temu astronomowie będą mogli dostrzec tysiące odległych supernowych typu Ia. Misja teleskopu ma być skupiona przede wszystkim na okresie, kiedy wszechświat miał od 4 do 12 miliardów lat.