Sztuczna inteligencja niczego nie zapomina? Facebook twierdzi, że to już przeszłość

Niezawodna pamięć wydaje się jedną z cech, które odróżniają człowieka od sztucznej inteligencji. Bo po co komu oprogramowanie, które będzie miało ludzkie słabości?
Sztuczna inteligencja niczego nie zapomina? Facebook twierdzi, że to już przeszłość

Przedstawiciele Facebooka ewidentnie mają na ten temat odmienne zdanie, ponieważ właśnie ogłosili prace nad projektem zwanym Expire-Span. Żeby w ogóle wyjaśnić sens całego przedsięwzięcia, wystarczy przytoczyć kilka hipotetycznych sytuacji. Zapewne nie pamiętacie, jakiego koloru było auto, które widzieliście na autostradzie pięć lat temu, ani jakiej rasy był pies spotkany na spacerze po parku w 2013 roku? Nasz mózg nie zapamiętuje tego typu informacji, o ile nie są one dla nas w jakiś sposób ważne.

Można powiedzieć, że w ten sposób ten organ optymalizuje swoje działanie, robiąc miejsce dla innych, bardziej kluczowych wspomnień. Jako że zasoby komputerowe również nie są nieskończone, to Facebook próbuje wytrenować sztuczną inteligencję tak, by potrafiła zapominać. Oczywiście nie może tego robić w odniesieniu do losowych informacji, lecz tych, które będą maksymalnie nieprzydatne.

Sztuczna inteligencja od Facebooka będzie zapominać pewnych informacji niczym ludzie

Obecnie stosowane systemy zazwyczaj widzą dwa możliwe rozwiązania: zapamiętywać wszystko bądź nie zapamiętywać niczego. Dla maszyn nie istnieje złoty środek, który ludzie (przynajmniej w teorii) są w stanie zauważyć i osiągnąć. I choć naukowcy już w przeszłości tworzyli modele zwane LSTM, które miały za zadanie zapominać część informacji, to w tym przypadku zmiana dotyczy faktu, iż Expire-Span ma dotyczyć pamięci zewnętrznej.

Opracowana w ten sposób sztuczna inteligencja jest w stanie określić, jak długo odbierane przez nią informacje powinny pozostać w pamięci. Te, które nie zostaną uznane za kluczowe, będą stopniowe usuwane, by z czasem całkowicie zniknąć, robiąc miejsce dla kolejnych zasobów danych. SI musi oczywiście wiedzieć, które zasoby są istotne, a które nie.

Jeśli chodzi o potencjalne zastosowania takiej technologii, to Facebook niczego oficjalnie jeszcze nie ogłasza, lecz nietrudno sobie wyobrazić, że usprawni ona właśnie funkcjonowanie tego serwisu. Poza tym, tego typu usprawnienia (albo wręcz przeciwnie) sprawią, że sztuczna inteligencja stanie się mniej idealna, ale przy tym bardziej ludzka. Bo tacy właśnie jesteśmy, co z pewnością wiedzą przedstawiciele amerykańskiej firmy.