Nieoficjalny render procesora Raphael na gniazdo AM5 AMD

Po pierwszym przecieku na temat nowego socketu na procesory Ryzen nadszedł właśnie kolejny. Tym razem przedstawia nieoficjalny render procesora Raphael na gniazdo AM5 AMD i dorzuca do obecnej informacyjnej mieszanki kolejny zastrzyk wiedzy.
render procesora Raphael, gniazdo AM5 AMD, gniazdo AM5
render procesora Raphael, gniazdo AM5 AMD, gniazdo AM5

Ponownie opieramy się na nieoficjalnych informacjach z konta ExecutableFix na Twitterze, więc tradycyjnie należy brać je z przymrużeniem oka. Zwłaszcza że są szalenie obszerne i szczegółowe, jakby premiera gniazda AM5 miała mieć miejsce już za moment. W rzeczywistości jednak trochę na nie poczekamy, bo ponoć aż do czwartego kwartału 2022 roku, czyli cały rok po tym, jak Intel wrzuci na rynek swoją podstawkę Socket V i procesory Alder Lake-S.

Czytaj też: Nowy Lenovo Yoga Pad Pro spełni nawet funkcję drugiego monitora

Widoczny poniżej render spodniej części procesora na gniazdo AM5 AMD nie zdradza niczego szczególnego, ale pokazuje, jak ta może w przyszłości wyglądać. Najpewniej bowiem doczekamy się takiej konstrukcji procesorów LGA1718, która to odejdzie od stosowanych do tej pory w rodzinie Ryzen pinów na procesorach najpewniej o nazwie kodowej „Raphael”, bo te znajdą się już na samej płycie. Mają ponadto oferować 28 linii PCI Express, co jest ulepszeniem w stosunku do serii Zen 3, która obsługuje 24.

Czytaj też: AORUS Gen4 7000s Prem. to dysk godny PCIe 4.0 o powalającym chłodzeniu

Co przyniesie ze sobą gniazdo AM5?

Według źródła, procesory Raphael (najpewniej Ryzen 7000 na Zen 4 i 5 nm) będą miały TDP na poziomie do 120 W, ale wśród nich znajdzie się też wariant 170 W, jako wyjątkowa, specjalna edycja jednego z nich. Ponoć procesory Raphael i płyty AM5 będą obsługiwać jedynie standard pamięci DDR5, wyciągając środkowy palec względem DDR4, na co Intel nie odważył się w przypadku swojej platformy nowej generacji, która to zachowa kompatybilność z obydwoma standardami. Podobnie sprawa ma się z brakiem wsparcia PCIe 5.0 i pozostaniem na PCIe 4.0.

Czytaj też: Mobilna konsola Valve, czyli SteamPal biorący Switcha na celownik

Sama specyfikacja procesorów Raphael jest obecnie nieznana, jak zresztą również szczegóły na temat m.in. układu chipletów. Są jednak szanse na małe poprawki i możliwość zwiększenia liczby matryc na całym pakiecie, co dotknęło np. serii EPYC 4. generacji przy zachowaniu tradycyjnego kwadratowego kształtu procesora o rozmiarze 40 x 40 mm.