Już niedługo na smartfonach Huawei ruszy aktualizacja do HarmonyOS

Już na początku czerwca tego roku ma pojawić się ostateczna wersja systemu HarmonyOS, a wraz z nią pierwsze aktualizacje na smartfonach pozbawionych usług Google.
harmonyos 3.0
harmonyos 3.0

HarmonyOS już niedługo zawita na smartfony Huawei

HarmonyOS, czyli nowy system operacyjny Huawei jest prawie ukończony, a jego debiut w pełnej okazałości planowany jest na czerwiec 2021 roku. Z wyglądu będzie przypominał Androida, ale również iOS, więc przerzucenie się na niego z innych systemów nie powinno być zbyt wielkim „szokiem”. Oczywiście różnic jest sporo, ale przynajmniej nie wszystkiego trzeba będzie się uczyć. Na początku może być problem ze wszystkimi aplikacjami, z tym trzeba się liczyć. HarmonyOS zaoferuje nam te, które są zintegrowane z Huawei Mobile Service, ale na szczęście baza takich aplikacji rozrasta się bardzo szybko.

Tutaj możecie sobie zerknąć jak system wygląda, przynajmniej obecnie.

Na chińskim rynku system nosi obecnie nazwę HongMengOS i możliwe, że pierwsze aktualizacje mogą obejmować właśnie taką nazwę. Oczywiście, wraz z oficjalnym debiutem pełnej wersji może ona ulec zmianie tak, by nie wprowadzać wśród użytkowników żadnego zamieszania. Rozpoczęcie procesu nastąpi, prawdopodobnie, właśnie w czerwcu, wraz z uruchomieniem HarmonyOS w wersji ostatecznej. Na jakie smartfony trafi? Tutaj oficjalnej listy nie ujawniono, jednak spodziewać się trzeba, że na pierwszy ogień pójdą urządzenia, które pozbawione są dostępu do usług Google.

Oznacza to, że priorytetem zapewne będą serie Mate 30, Mate 40 czy Mate X2, a także tablety czy zegarki, bo system nie jest dedykowany jedynie smartfonom. Z czasem Huawei wdroży swój system na wszystkich swoich urządzeniach tak, by całkowicie odciąć się od usług Google. Liczymy jednak, że do tego czasu baza aplikacji zintegrowanych z HMS jeszcze się powiększy, tak samo jak usługi Petal, które w domyśle mają sprawić, że za tymi od Google wcale nie będziemy tęsknić. Więcej informacji na temat wdrażania HarmonyOS, a przede wszystkim, listy urządzeń, które system dostaną w pierwszej kolejności, powinniśmy spodziewać się w najbliższym czasie.