Co zwiększa intensywność huraganów?

Okazuje się, że na Ziemi istnieją ukryte podwodne siły, które mogą zwiększać intensywność huraganów. Naukowcy coraz lepiej je rozumieją, co w przyszłości może pomóc zapobiec wielu kataklizmom.
Co zwiększa intensywność huraganów?

Huragan Maria uchwycony przez satelitę NOAA

Nieznane do tej pory podwodne prądy morskie mogą znacznie zwiększać siłę huraganów. Odkrycia dokonano dzięki szczegółowym pomiarom huraganu Maria w 2017 r., który był huraganem 5. kategorii w skali Saffira-Simpsona. Używając zestawu zaawansowanych instrumentów podpowierzchniowych wykryto interakcje między wyspami oceanicznymi a huraganem.

Siły z wnętrza Ziemi

Naukowcy szacują, że huragan Maria zyskał do 65% dodatkowej energii z powodu nachylonych linii brzegowych wysp, które wytworzyły prądy, które wzmocniły i ustabilizowały pasma różnych temperatur w oceanie.

Z zaskoczeniem stwierdziliśmy, że kierunek zbliżających się huraganowych wiatrów w stosunku do linii brzegowej utrzymywał wyraźnie cieplejszą warstwę powierzchniową oceanu w porównaniu z zimniejszymi wodami poniżej. Jest to ważne, ponieważ cieplejsze temperatury powierzchni morza dostarczały więcej energii dla burzy.Olivia Cheriton, oceanograf z US Geological Survey (USGS)

Temperatury powierzchni oceanu (SST), czyli temperatury wody blisko powierzchni oceanu lub morza, są jednym z głównych czynników wpływających na energię huraganu. W tym przypadku, analizy wykazały, że wody wokół przybrzeżne nawiedzonych przez huragan wysp nie ochłodziły się przez co najmniej 11 godzin po przejściu Marii.

Stratyfikacja termiczna wód, czyli warstwowy układ temperatur, odgrywa dużą rolę w szybkości ochładzania – oznacza bowiem, że cieplejsze i chłodniejsze wody nie mieszają się ze sobą. Dane naukowców pokazały, jak ciepła warstwa wody była uwięziona przez rosnące ciśnienie pod spodem i silne prądy oceaniczne (wytwarzane przez huraganowe wiatry) z góry.

Trasa huraganu Maria

Zmiany temperatury oceanu nie są obecnie uwzględniane w symulacjach modeli huraganów, ale naukowcy pokazują, że czynnik ten może kontrolować zarówno intensywność, jak i kierunek systemu burzowego. Na oceanach są tysiące wysp, które mogą zostać nagle nawiedzone przez systemy huraganów, a nowe dane mogą pomóc w opracowaniu dokładniejszych prognoz.

Podczas gdy badania nad huraganami wzdłuż amerykańskiego wybrzeża Zatoki Perskiej i wybrzeża wschodniego posuwają się naprzód, znacznie mniej wiadomo na temat interakcji huraganów z małymi wyspami, których społeczności są szczególnie narażone na skutki huraganów.Curt Storlazzi, geolog z USGS

Huragany i burze tropikalne to jedne z najbardziej niszczycielskich zjawisk meteorologicznych znanych ludzkości. Warto wspomnieć, że huragan Maria doprowadził do zgonu ponad 3000 osób i spowodował szkody sięgające 90 mld $, a także najdłuższą przerwę w dostawie prądu, jakiej kiedykolwiek doświadczyły Stany Zjednoczone.