IPLA z kanałami TVP i TVN

Nieco niespodziewany zwrot w sprawie ostatnich zgrzytów polskich dostawców kanałów telewizyjnych. IPLA wprowadzi do swojej oferty darmowe kanały TVP oraz TVN-u.
IPLA z kanałami TVP i TVN

Dostajesz kanały? Musisz je nadawać

Decyzja IPLI to pokłosie interwencji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która zwróciła się do TVP, Telewizji Polsat, Puls oraz TVN-u w sprawie zasady must carry, must offert. Chodzi o to, że nadawcy telewizji za darmo dostają dostęp do ogólnodostępnych kanałów telewizyjnych. Czyli TVP musi udostępniać swój sygnał Polsatowi, a ten w ramach swoich ofert telewizji musi je nadawać. To taka transakcja wiązana, przy której TVP nie może pobierać żadnych opłat za udostępnianie sygnału.

Niedawno głośno było o sporze między TVP, a telewizją WP Pilot. Rządowej telewizji nie podobało się, że ma obowiązek udostępniać sygnał swoich kanałów Wirtualnej Polsce, a ta zarabia na reklamach wyświetlanych np. przed startem materiału.

Czytaj też: Sharp Aquos R6 zawstydza konkurencję 1-calową matrycą

IPLA będzie nadawać kanały TVP i TVN

Jak informują WirtualneMedia, zgodnie z powyższym i zasadą must carry, must offer, w ofercie IPLI pojawią się kanały TVP i TVN. Kanały powinny być darmowe i ogólnodostępne.

Nie ukrywam, że jeśli IPLA zaoferuje mniej inwazyjne reklamy i lepszą jakość transmisji, to zyska jednego klienta kosztem telewizji WP Pilot. Co prawda linearną telewizję oglądam maksymalnie kilka razy w roku, to dobrze będzie mieć wybór. Łatwo dostępny przez Internet.

Teraz tylko pozostaje nam czekać, aż sprawę skomentuje TVP w głównym wydaniu Wiadomości. Sporu z Cyfrowym Polsatem, właścicielem IPLI, chyba jeszcze nie mieli…