IS-Wireless rusza z projektem 5G Made Together. To promocja sieci w modelu Open RAN

Polska firma IS-Wireless zainicjowała międzynarodowy program 5G Made Together. Jego zadaniem jest promocja budowa otwartej sieci w modelu Open RAN.
IS-Wireless rusza z projektem 5G Made Together. To promocja sieci w modelu Open RAN

Czym jest Open RAN i dlaczego ma znaczenie w sieci 5G?

Sieć 5G można zbudować na kilka sposobów. Gdzie można wyróżnić dwa najważniejszy. Pierwszy możemy nazwać tradycyjnym. Mamy w nim jednego dostawcę sprzętu, który zapewnia sprzęt na każdym etapie budowy sieci. Open RAN to jego przeciwieństwo. Bazuje na otwartym oprogramowaniu i pozwala na wykorzystywanie sprzętu sieciowego różnych dostawców.

Sieć w modelu Open RAN buduje się szybciej, ale jej problemem są choćby niższe prędkości, niż te uzyskiwane przez sieci budowane przez jednego dostawcę. Nie mniej w sytuacji, kiedy cały świat buduje sieci 5G, miejsca dla Open RAN nie brakuje. Najwięksi giganci, jak Ericsson, czy Huawei, skupiają się głównie na dużych projektach. Ogrom zamówień powoduje, że nie są oni w stanie dostarczyć sprzętu dla każdego. Szczególnie dla mniejszych sieci lokalnych lub wewnętrznych do wykorzystania przez konkretne firmy. To otwiera drogę dla małych firm budujących sieci w modelu Open RAN, które mogą szybko dostarczyć sprzęt, a przy tym zarobić. Oczywiście nie będą to wielomiliardowe projekty, ale dla mniejszych firm nawet zarobek rzędu miliona złotych jest znaczący.

Czytaj też: Netia ma abonamenty z 5G. Ceny są uczciwe

Projekt IS-Wireless 5G Made Together. Szansa dla firm i klientów

To właśnie zarobki były jednym z tematów konferencji zorganizowanej przez IS-Wireless. Prezes firmy Sławomir Pietrzyk podkreślał, że sieć 5G daje możliwość zaistnieć na rynku, a przy tym zarobić, małym firmom. A nie jak do tej pory, tylko dużym operatorom oraz międzynarodowym korporacjom.

Czytaj też: Stacja bazowa 5G nie jest infrastrukturą krytyczną. Finlandia daje dobry przykład

Kluczem do tego jest współpraca, która jest podstawą projektu 5G Made Together.

Dlatego liczy się współpraca wielu podmiotów, by ta idea była jak najszerzej promowana. Konferencja na temat współpracy przy 5G, którą zorganizowaliśmy, jest pierwszą w Polsce i prawdopodobnie w naszym regionie Europy. Wierzymy, że otwarty ekosystem może zbliżyć do siebie partnerów wyznających te same wartości i dzielących wspólne zainteresowania w biznesie.Wysiłki na rzecz budowy sieci 5G w modelu Open RAN przyniosą pożytek dla szerokiego grona ludzi, nie tylko wybranej garstki. Dadzą szansę na różnorodność, wspierając rynek i klientów. Wierzymy w potencjał ludzkiej kreatywności i pracę zespołową. Sieć piątej generacji może powstać wyłączenie, jeśli będziemy działać razem– powiedział Sławomir Pietrzyk, prezes IS-Wireless.

Do projekt zaproszone zostały też duże firmy, takie jak IMB, Deutsche Telekom, czy Marvell.

Podczas konferencji słusznie zaznaczono, że sieć w modelu Open RAN i otwarty ekosystem to również korzyści dla klienta.

Tradycyjne podejście sprawia, że to, jakie produkty są dostępne, zależne jest od jednego dostawcy. Prowadzi to do dużych ograniczeń w szybkości tworzenia innowacji i otrzymywania dostosowanych produktów. Duzi gracze skupiają się na masowych rozwiązaniach. Dlatego dzielenie sieci pozwala bardziej wyspecjalizowanym firmom na dostarczanie rozwiązań dostosowanych do konkretnych potrzeb. Modularne podejście do dostarczania systemu pozwala wielu firmom wejść na rynek i zaspokoić specyficzne potrzeby. Zwiększa to konkurencję i ostatecznie prowadzi do innowacji oraz większego wyboru produktów– powiedział Franz Seiser s Deutsche Telekom.

W II połowie roku ma ruszyć pierwsza sieć Open RAN zbudowana w oparciu o polskie rozwiązania firmy IS-Wireless. Jej ambicją jest przejęcie 5% rynku Open RAN w ciągu trzech lat.