Jakie nowości przynosi Chrome 91?

Google wypuścił już stabilną wersję Chrome 91 i pierwsze osoby mogą już z niej skorzystać. Sprawdźmy więc, jakie nowości dostaniemy wraz z aktualizacją?
Google Chrome
Google Chrome

Chrome 91 – nowości:

Ulepszenie kopiowania i wklejania

O ulepszeniu kopiowania i wklejania mowa była już przy poprzedniej wersji Chrome. Teraz jednak nowości będą działać domyślnie, by uczynić te działania bezproblemowymi i bardzo łatwymi. Wystarczy, że klikniemy kopiuj (lub Ctrl + c) pliku w menedżerze plików, a potem po prostu użyjemy opcji wklej (lub Ctrl + v) na witrynie internetowej, np. w mailu. Pozwoli to ominąć konieczność przeciągania i upuszczania plików lub korzystania z okien dialogowych do ich wyboru.

Czytaj też: Nowy Lenovo Yoga Pad Pro spełni nawet funkcję drugiego monitora

Udostępnianie danych uwierzytelniających w witrynach współdzielonych

W Chrome 91 Google rozpoczęło testy funkcji, która umożliwia menedżerowi haseł Google na automatyczne uzupełnianie haseł w wielu witrynach bez konieczności ciągłego informowania o tym. Dotyczy to kont współdzielonych na wielu domenach, np. konta Google, którego używamy zarówno na google.com jak i na youtube, itp. W przypadku tej funkcjonalności konieczne jest aktywne wsparcie ze strony witryn, więc nie od razu będziemy widzieć jej efekty.

Ulepszenia do interfejsu API WebOTP

Chrome 91 wprowadza ulepszenia do interfejsu API WebOTP , uruchomionego po raz pierwszy w przeglądarce Chrome 84. Nowość dotyczy już wersji przeglądarki na Androida. Dzięki temu strony internetowe wymagające do uwierzytelnienia haseł jednorazowych wysyłanych przez SMS będą mogły automatycznie je pozyskiwać. Oczywiście dostępne będzie to jedynie w sytuacjach, gdy programiści odpowiedzialni za daną stronę zaimplementują te rozwiązanie. Więc nie ma co oczekiwać, że od razu, wraz z Chrome 91 skończy się konieczność przepisywania jednorazowych kodów np. podczas wykonywania przelewów na stronie banku.

Czytaj też: Kluczyk do samochodu w telefonie – czy to możliwe?

Strony internetowe mogą aktywnie pomagać w oszczędzaniu baterii

Poczwszy od Chrome 91 Google zaoferuje programistom narzędzia, które będą mogli wykorzystać podczas tworzenia stron, a które wpłyną na zmniejszenie zużycia baterii w telefonie. Strony będą mogły zlecać przeglądarce spowolnienie niektórych procesów tak, by wydłużyć czas pracy naszej baterii, ale jednocześnie nie wpływać negatywnie na odbiór witryny.

Inne zmiany w Chrome 91

Dodatkowo w wersji na Androidzie przeglądarka dostanie odświeżone przyciski i paski dostępu, rezygnując z gradientów szarości na rzecz bardziej wyrazistych kolorów. Google ułatwi też programistom tworzenie różnych zestawów ikon dedykowanych dla trybu ciemnego i jasnego. Strony internetowe mogą teraz sugerować nazwy i lokalizację tworzonych plików lub katalogów.