Jowisz na różnych długościach fal. Zobaczcie zdjęcia gazowego olbrzyma

Jowisz jest królem Układu Słonecznego, tuż po Słońcu, rzecz jasna. Dzięki nowym zdjęciom, wykonanym na różnych długościach fal, możemy zobaczyć tę planetę w zupełnie nowych barwach.
Jowisz na różnych długościach fal. Zobaczcie zdjęcia gazowego olbrzyma

Widok “normalnego” Jowisza jest nam dobrze znany, lecz astronomowie postanowili ukazać go również w odmiennych perspektywach. Np. w podczerwieni, tam, gdzie znajdują się cieplejsze obszary tej planety, możemy zobaczyć jasne, żółte barwy. Z kolei chłodniejsze regiony są ciemniejsze i bliżej im do czerwonego koloru.

Z kolei w ultrafiolecie Jowisz jest stosunkowo podobny do planety, jaką znamy z książek. Zamiast beżowych i brązowych pasów ten gazowy olbrzym jest jednak pomalowany na bardziej pastelowe kolory o jasnoniebieskiej barwie. Za nowe zestawienie odpowiadają naukowcy z National Optical-Infrared Astronomy Research Laboratory (NOIRLab), którzy w ten sposób wykazali, jak wiele informacji na temat Jowisza można zgromadzić poprzez prostą zmianę fal, na których się operuje.

Wszystkie trzy fotografie zostały wykonane w tym samym czasie, 11 stycznia 2017 roku. Odpowiadał za nie nie kto inny, jak stary i poczciwy Kosmiczny Teleskop Hubble’a, choć swój udział w eksperymencie miał też inny instrument. Zdjęcia na optycznej i ultrafioletowej długości fali zrobił Hubble korzystający z kamery Wide Field Camera 3, podczas gdy Jowisza w ultrafiolecie uchwycił Gemini North Telescope wyposażony w Near-Infrared Imager.

Jowisz jest zdecydowanie największą planetą Układu Słonecznego

Co dają nam takie zdjęcia? Choćby to, że w świetle widzialnym możemy dostrzec struktury widoczne na powierzchni Jowisza, ale jednocześnie nie jesteśmy w stanie ocenić grubości otaczających go chmur. Z kolei oglądając tę planetę w podczerwieni, astronomowie mogą dostrzec bardziej przerzedzone obszary, przez które widać energię termiczną przedostającą się “na wierzch”.

Co ciekawe, słynna Wielka Czerwona Plama, jeden z symboli Jowisza, bardzo dobrze widoczna w świetle widzialnym i ultrafiolecie, w zasadzie znika w podczerwieni. Z kolei mniejsza z plam, która powstała stosunkowo niedawno, jest całkowicie niewidoczna w świetle podczerwonym. Ultrafioletowe zdjęcia Jowisza umożliwiają naukowcom śledzenie wysokości i rozmieszczenia cząsteczek w tamtejszej atmosferze. Wyższe warstwy są bardziej czerwone z powodu absorpcji światła ultrafioletowego na dużych wysokościach, podczas gdy niebieskie regiony są takie na skutek odbijania światła ultrafioletowego na niższych wysokościach.