Karty graficzne AMD Instinct MI200 na bazie CDNA2 w tym roku?

Dyrektorka generalna i prezes AMD, dr Lisa Su, wspomniała na ostatniej konferencji JPMorgan o architekturze CDNA2, która napędzi karty graficzne AMD Instinct MI200. Kiedy powinniśmy oczekiwać ich premiery?
Karty graficzne AMD Instinct MI200 z GPU, AMD Instinct MI200, Instinct MI200
Karty graficzne AMD Instinct MI200 z GPU, AMD Instinct MI200, Instinct MI200

Tego typu sprzety, będące dla nas, zwyczajnych konsumentów owocem zakazanym, często są najbardziej lukratywnym biznesem dla firm pokroju AMD, jako że sięgają rynku profesjonalnego, gdzie cena zwykle nie gra roli, co pozwala na uzyskanie wyższych marż i rozwijanie swoich technologii. Te następnie często trafiają w ręce typowych Kowalskich czy to w swojej pełnej, czy jedynie częściowej formie. W przypadku architektury CDNA2 jest sporo takich rozwiązań, które mogą napędzić rozwój konsumenckich GPU.

Czytaj też: Projekt chłodzenia zdradza szczegóły LGA1700, czyli Socket V Intela

Lisa Su potwierdziła, że ​​AMD planuje uruchomienie krat graficznych na bazie nowej generacji architektury CDNA jeszcze w tym roku. Mowa więc o CDNA2, która to zresztą pojawiała się zarówno na oficjalnych mapach drogowych, jak i przeciekach w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

W zeszłym roku rozmawialiśmy o naszej architekturze CDNA pierwszej generacji. Jak powiedziałem, w tym roku przygotowujemy architekturę CDNA nowej generacji. W rzeczywistości jest to kluczowy element, który umożliwił nam wygranie największych przetargów na superkomputery w USA w ramach programu Frontier Oak Ridge National Labs, a także Lawrence Livermore National Labs z El Capitan i wieloma innymi. Ale to spójne połączenie między procesorami i procesorami graficznymi, które pozwala nam w pełni zoptymalizować pod kątem HPC oraz aplikacji AI i ML. Kolejną generację tej architektury zaczniemy właściwie jeszcze w tym roku. Jesteśmy tym bardzo podekscytowani. Myślę, że postępy są bardzo dobre. To kolejny duży krok w kierunku innowacji wokół architektur centrów danych.CEO AMD, dr Lisa Su

Czytaj też: 7 nm procesory Intela Meteor Lake już gotowe. Na premierę jednak poczekamy

Obecne profesjonalne karty graficzne AMD sprowadzają się do modeli Instinct MI100, które to korzystają z 7nm rdzenia graficznego Arcturus na bazie architektury CDNA. Te mają do zaoferowania 7680 rdzeni obliczeniowych i do 185 TFLOPów wydajności w obliczeniach F16. Ważną częściątych modeli jest 32-gigabajtowa pamięć HBM2 na 4096-bitowej magistrali, która zapewnia aż 1,23 TB/s przepustowości. Wszystko to dopełnia TDP na poziomie 300W i pasywne chłodzenie.

Czytaj też: Najwydajniejszy dysk HDD na świecie. Oto Seagate Mach.2 Exos 2X14

Niestety nadal karty graficzne AMD Instinct MI200 to wielka tajemnica, ale kiedy nadejdą, rozszerzą możliwości GPU do skali eksa

Na temat Instinct MI200 nie wiemy z kolei specjalnie dużo, a AMD nadal nie ujawniło żadnych szczegółów na temat powiązanej z tymi kartami architektury CDNA2. Firma potwierdziła tylko, że te modele będą wyposażone w architekturę Infinity trzeciej generacji, a plotki wspominają o pamięci HBM2E. Najpewniej te karty zasilą heterogeniczne procesory graficzne Aldebaran z “zaawansowanym węzłem”, co oznacza tyle, że fizyczny rdzeń powinien zawierać układy oparte na różnych węzłach w jednym pakiecie.