Specjalne karty GALAX RTX 3060 dla graczy ograniczają kryptowalutową wydajność

Firma GALAX uderza po raz kolejny z ważnymi dla wszystkich oczekujących na spadek cen graficznych. Tak jak wcześniej widzieliśmy modele RTX 3080/3070 LHR, tak teraz możemy spojrzeć na kolejne karty GALAX RTX 3060 dla graczy.
Specjalne karty GALAX RTX 3060 dla graczy, GALAX RTX 3060 dla graczy
Specjalne karty GALAX RTX 3060 dla graczy, GALAX RTX 3060 dla graczy

O specjalnie przygotowanych przez firmę NVIDIA rdzeniach graficznych LHR (Lite/Low Hash Rate) wiemy już od dawna. GPU o oznaczeniu zakończonym “dwójką” (przykładowo GA104-202) mają wyprzeć z rynku obecne modele i być wytoczeniem przez producenta ciężkich dział w kierunku kryptowalutowych górników. Ci w najlepszym scenariuszu powinni zostawić normalne karty w spokoju i zwrócić uwagę albo na wyspecjalizowane układy ASIC do kopania, albo równie specjalne karty CMP.

Czytaj też: Karty graficzne Intel Arctic Sound 2T i 1T na zdjęciach. Co przynosi architektura Xe-HP?

Te karty graficzne CMP są produkowane na bazie poprzedniej architektury Turing, a nie nowej Ampere (z wyjątkiem topowych, nadchodzących dopiero modeli), a na dodatek są droższe, pozbawione wyjść wideo i kluczowych jednostek graficznych. Wielu pyta, dlaczego to ograniczenie, a nie zupełna blokada i czy w ogóle przetrwa próbę czasu, ale odpowiedzi na to nie mamy.

Czytaj też: Zdjęcia SoC AMD 4700S, czyli jak złożyć nowego Xboxa w dekstopie

My nie, ale w sieci możecie znaleźć całą masę głosów co do tego, że to ograniczenie wydajności o około 50% jest jedynie pokazówką ze strony firmy NVIDIA. Wedle Internetowych specjalistów, gdyby ta chciała, zdusiłaby zupełnie możliwość kopania na swoich RTX 3000, a tego nie robi, bo to firma, a nie instytucja charytatywna, więc liczą się dla niej zwłaszcza pieniążki.

Karty GALAX RTX 3060 dla graczy posiadają specjalny rdzeń graficzny LHR, który ogranicza wydajność w programach do “kopania” kryptowalut.

Brak dopisku “LHR” przy rdzeniu karty RTX 3060, to moliterówka.

Wróćmy jednak do tematu, czyli tych specjalnych kart GALAX RTX 3060 dla graczy w postaci zarówno modelu Ti, jak i podstawowego. Oczywiście spodziewaliśmy się ich obecności, ale dopiero teraz mamy pewność, że GALAX szykuje również je na rynek z dopiskiem “FG”, co najpewniej oznacza “For Gamers”, czyli “Dla Graczy”.

Czytaj też: Jak działa Ray Tracing? O rodzajach śledzenia promieni i roli rdzeni RT

Tak firma będzie odróżniać te nowe karty graficzne od wcześniejszych, co w przypadku innych producentów może, ale niekoniecznie musi przybrać równie jawną postać. Wcześniej wspominało się bowiem, że sama NVIDIA nie ma zamiaru oznaczać tych rdzeni z ogranicznikiem. Pytanie tylko, czy za kilka tygodni na półki sklepowe będą wpadać wyłącznie modele LHR, czy może produkcja tych zwyczajnych będzie jeszcze trwała.