Specjalne karty GALAX RTX 3060 dla graczy, GALAX RTX 3060 dla graczy

Specjalne karty GALAX RTX 3060 dla graczy ograniczają kryptowalutową wydajność

Firma GALAX uderza po raz kolejny z ważnymi dla wszystkich oczekujących na spadek cen graficznych. Tak jak wcześniej widzieliśmy modele RTX 3080/3070 LHR, tak teraz możemy spojrzeć na kolejne karty GALAX RTX 3060 dla graczy.

O specjalnie przygotowanych przez firmę NVIDIA rdzeniach graficznych LHR (Lite/Low Hash Rate) wiemy już od dawna. GPU o oznaczeniu zakończonym „dwójką” (przykładowo GA104-202) mają wyprzeć z rynku obecne modele i być wytoczeniem przez producenta ciężkich dział w kierunku kryptowalutowych górników. Ci w najlepszym scenariuszu powinni zostawić normalne karty w spokoju i zwrócić uwagę albo na wyspecjalizowane układy ASIC do kopania, albo równie specjalne karty CMP.

Czytaj też: Karty graficzne Intel Arctic Sound 2T i 1T na zdjęciach. Co przynosi architektura Xe-HP?

Te karty graficzne CMP są produkowane na bazie poprzedniej architektury Turing, a nie nowej Ampere (z wyjątkiem topowych, nadchodzących dopiero modeli), a na dodatek są droższe, pozbawione wyjść wideo i kluczowych jednostek graficznych. Wielu pyta, dlaczego to ograniczenie, a nie zupełna blokada i czy w ogóle przetrwa próbę czasu, ale odpowiedzi na to nie mamy.

Czytaj też: Zdjęcia SoC AMD 4700S, czyli jak złożyć nowego Xboxa w dekstopie

My nie, ale w sieci możecie znaleźć całą masę głosów co do tego, że to ograniczenie wydajności o około 50% jest jedynie pokazówką ze strony firmy NVIDIA. Wedle Internetowych specjalistów, gdyby ta chciała, zdusiłaby zupełnie możliwość kopania na swoich RTX 3000, a tego nie robi, bo to firma, a nie instytucja charytatywna, więc liczą się dla niej zwłaszcza pieniążki.

Karty GALAX RTX 3060 dla graczy posiadają specjalny rdzeń graficzny LHR, który ogranicza wydajność w programach do „kopania” kryptowalut.

Brak dopisku „LHR” przy rdzeniu karty RTX 3060, to moliterówka.

Wróćmy jednak do tematu, czyli tych specjalnych kart GALAX RTX 3060 dla graczy w postaci zarówno modelu Ti, jak i podstawowego. Oczywiście spodziewaliśmy się ich obecności, ale dopiero teraz mamy pewność, że GALAX szykuje również je na rynek z dopiskiem „FG”, co najpewniej oznacza „For Gamers”, czyli „Dla Graczy”.

Czytaj też: Jak działa Ray Tracing? O rodzajach śledzenia promieni i roli rdzeni RT

Tak firma będzie odróżniać te nowe karty graficzne od wcześniejszych, co w przypadku innych producentów może, ale niekoniecznie musi przybrać równie jawną postać. Wcześniej wspominało się bowiem, że sama NVIDIA nie ma zamiaru oznaczać tych rdzeni z ogranicznikiem. Pytanie tylko, czy za kilka tygodni na półki sklepowe będą wpadać wyłącznie modele LHR, czy może produkcja tych zwyczajnych będzie jeszcze trwała.