Kofeina wcale nie pomoże na niedobór snu

Nieprzespana noc? Badania przeprowadzone wskazują, że poleganie na kofeinie, aby przetrwać dzień, nie jest dobrym rozwiązaniem. To potwierdza, że kawa wcale nie jest dobra na wszystko.
Kofeina nie zrekompensuje nam braku snu

Kofeina nie zrekompensuje nam braku snu

Naukowcy z Sleep and Learning Lab należącego do Michigan State University (MSU), prowadzonego przez profesor psychologii Kimberly Fenn, sprawdzili, jak skuteczna jest kofeina w przeciwdziałaniu negatywnym skutkom braku snu na procesy poznawcze. Jak się okazuje, pomaga ona tylko do pewnego stopnia.

Sen jest bezcenny

Badanie, które zostało opublikowane w “Journal of Experimental Psychology: Learning, Memory, & Cognition”, oceniło wpływ kofeiny na organizm po nieprzespanej nocy.

Ponad 275 uczestników zostało poproszonych o wykonanie prostego zadania wymagającego skupienia, jak również bardziej złożonego testu, podczas którego mieli wykonać czynności w określonej kolejności, bez pomijania lub powtarzania kroków (tzw. placekeeping).

Kawa dobra na wszystko? Nie zawsze…

Zespół Fenn’a jako pierwszy zbadał wpływ kofeiny na poprawność wykonywania zadań po okresie deprywacji (pozbawienia) snu.

Stwierdziliśmy, że brak snu upośledzał wydajność w obu typach zadań, a kofeina pomagała ludziom w wykonaniu tych łatwiejszych. Jednak w przypadku większości uczestników kofeina miała niewielki wpływ na wykonanie zadań typu placekeeping. Kofeina może poprawić zdolność do pozostania czujnym, ale nie pozwoli zapobiec pomyłkom proceduralnym, które mogą powodować błędy medyczne i wypadki samochodowe.Kimberly Fenn

Niewystarczająca ilość snu to problem wszechobecny nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na całym świecie. Jeszcze bardziej nasilił się on podczas pandemii COVID-19.
Konsekwentny brak odpowiedniej ilości snu nie tylko wpływa na zdolności poznawczne i zmiany nastrój, ale może odbić się negatywnie na układzie odpornościowym.

Kofeina zwiększa energię, zmniejsza senność i może nawet poprawić nastrój, ale absolutnie nie zastępuje pełnej nocy snu. Ludzie mogą mieć wrażenie, że zwalczają niedobór snu za pomocą kofeiny, choć ich wydajność w bardziej skomplikowanych zadaniach prawdopodobnie nadal będzie upośledzona. Jest to jeden z powodów, dla których niedobór snu może być tak niebezpieczny.Kimberly Fenn

Przeprowadzone badania mają potencjał, aby w przyszłości wpłynąć zarówno na teoretyczne rozumienie mechanizmów deprywacji snu, jak i sposobów, by minimalizować ich skutki.

Gdybyśmy stwierdzili, że kofeina znacząco zmniejszyła liczbę błędów proceduralnych w warunkach niedoboru snu, miałoby to szerokie implikacje dla osób, które muszą wykonywać procedury o wysokim znaczeniu przy niewystarczającej ilości snu, czyli chirurgów, pilotów i policjantów. Zamiast tego, nasze odkrycia podkreślają znaczenie priorytetowego traktowania snu.Kimberly Fenn