Które miasta są najbardziej narażone na zagrożenia środowiskowe?

Ze 100 miast na świecie najbardziej narażonych na zagrożenia środowiskowe, aż 99 znajduje się w Azji. Co więcej, 4/5 wszystkich to miasta indyjskie lub chińskie, jak wynika z opublikowanego niedawno raportu.
Coraz więcej miast na świecie jest zagrożonych zmianami klimatycznymi

Coraz więcej miast na świecie jest zagrożonych zmianami klimatycznymi

W raporcie stwierdzono, że ponad 400 dużych miast o łącznej populacji 1,5 mld osób jest narażonych na “wysokie” lub “ekstremalne” ryzyko z powodu mieszaniny skracających życie zanieczyszczeń, kurczących się zasobów wody, śmiertelnych fal upałów, klęsk żywiołowych i zmian klimatycznych.

Dżakarta, stolica Indonezji, która jest nękana przez zanieczyszczenia, powodzie i fale upałów, znalazła się na szczycie rankingu. Raport został opracowany przez firmę Verisk Maplecroft, która zajmuje się analizą ryzyka biznesowego.

Indie najbardziej zagrożone

Eksperci ostrzegają, że najbardziej narażone na zagrożenia środowiskowe w kolejnych latach są Indie. Delhi znalazło się na drugim miejscu rankingu, tuż za Dżakartą. W pierwszej “trzydziestce” jest więcej indyjskich miast: Ćennaj (3), Agra (6), Kanpur (10), Dźajpur (22) i Lucknow (24). Cały ranking zawiera 576 miast. Bombaj z 12,5 mln mieszkańców zajmuje 27. miejsce.

Patrząc tylko na zanieczyszczenie powietrza, które powoduje ponad 7 mln przedwczesnych zgonów na świecie każdego roku, w tym milion w samych Indiach, 20 miast o najgorszej jakości powietrza na świecie wśród obszarów miejskich zamieszkałych przez co najmniej milion osób znajduje się w Indiach.

W ocenie zanieczyszczenia powietrza położono nacisk na wpływ pyłów zawieszonych (PM 2,5) wyrzucanych w dużej mierze przez spalanie węgla i innych paliw kopalnych na zdrowie człowieka.

Coraz lepiej w Chinach, ale źle w Afryce

Poza Azją, Bliski Wschód i Afryka Północna mają największy odsetek miast “wysokiego ryzyka” we wszystkich kategoriach zagrożeń łącznie, ale Lima jest jedynym miastem spoza Azji, które znalazło się w pierwszej setce.

Miasta, będące domem dla ponad połowy światowej populacji i kluczowym motorem dobrobytu, są już poważnie obciążone przez fatalną jakość powietrza, niedobór wody i zagrożenia naturalne.Will Nichols, główny autor raportu

Choć bogatsze od Indii, Chiny również stoją przed ogromnymi wyzwaniami środowiskowymi. 35 z 50 miast na świecie najbardziej dotkniętych zanieczyszczeniem wody znajduje się w Chinach, podobnie jak wszystkie z wyjątkiem dwóch spośród 15 miast, w których występuje problem niedoboru wody.

W przypadku Chin, wschodząca klasa średnia coraz częściej domaga się czystszego powietrza i wody, co znajduje odzwierciedlenie w celach rządowych.Will Nichols

Jeśli chodzi o globalne ocieplenie i jego skutki, punkt ciężkości przesuwa się na Afrykę Subsaharyjską, gdzie znajduje się 40 z 45 najbardziej narażonych na skutki zmian klimatu miast na naszej planecie.

Kontynent w najmniejszym stopniu odpowiedzialny za wzrost globalnych temperatur ucierpi najbardziej nie tylko z powodu większych susz, fal upałów, burz i powodzi, ale także dlatego, że jest tak słabo przygotowany do rozwiązywania problemów.