Łazik Curiosity i marsjańska pustka. Zobaczcie nowe zdjęcie “zapomnianego” instrumentu

Jeśli chodzi o marsjańskie łaziki, to najgłośniej jest w ostatnim czasie o Perseverance oraz chińskim Zhurong. Nie można jednak zapominać o Curiosity, który dotarł na Czerwoną Planetę w 2012 roku.
Łazik Curiosity i marsjańska pustka. Zobaczcie nowe zdjęcie “zapomnianego” instrumentu

W ramach upamiętnienia Curiosity NASA postanowiła poświęcić mu jeden z wpisów, zamieszczając w sieci zdjęcie łazika, który ma wielkość samochodu. Pojazd został uchwycony przez Mars Reconnaissance Orbiter znajdujący się na wysokości niecałych 300 kilometrów od powierzchni.

Łazik, którego działania są zarządzane przez amerykańską agencję kosmiczną, został uwieczniony w chwili, gdy podjeżdżał w górę Mont Mercou, czyli skalnego wzniesienia w obrębie Mount Sharp. Fotografia wykonana z orbity robi ogromne wrażenie, ponieważ ukazuje pustkę Czerwonej Planety. W samym jej środku znajduje się natomiast osamotniony Curiosity. Łazik trafił na Marsa w ramach programu Mars Science Laboratory. Wystartował z Ziemi 26 listopada 2011 roku, by dotrzeć do celu 6 sierpnia następnego roku.

Curiosity przeprowadził jak do tej pory szereg badań oraz wykonał dziesiątki zdjęć. Niejednokrotnie furorę w sieci robiły jego słynne “selfie” czy panoramy przedstawiające pustynny bezkres Czerwonej Planety. Łazik posiada nawet własne konto na Twitterze, gdzie obserwują go ponad 4 miliony użytkowników. W efekcie ludzie z całego świata mogą na bieżąco śledzić perypetie pojazdu przypominającego samochód, który momentami znajduje się nawet 400 milionów kilometrów od Ziemi.

Curiosity bada Marsa od 2012 roku, a NASA postanowiła upamiętnić jego misję

Curiosity znajduje się w odległości ponad 3200 kilometrów od Perseverance, który dotarł na Marsa w lutym tego roku. Nie można więc oczekiwać, że oba łaziki kiedykolwiek się spotkają, ponieważ prędkość, z jaką się poruszają (oraz cele ich misji) skutecznie to uniemożliwiają. Perseverance ma zbadać Czerwoną Planetę w poszukiwaniu oznak życia, które w przeszłości lub obecnie mogło tam występować. W zestawie znalazł się również helikopter Ingenuity, który niedawno stał się pierwszym tego typu pojazdem mającym na koncie przelot na planecie innej niż Ziemia. Jakby tego było mało, od połowy maja Marsa przemierza również chiński łazik Zhurong, znajdujący się obecnie na terenie równiny Utopia Planitia.