Mobilna konsola Valve, czyli SteamPal biorący Switcha na celownik

Wygląda na to, że firma Valve znana na świecie z największej platformy cyfrowej dystrybucji gier i tego, że nie potrafi liczyć do trzech, pracuje nad nowym sprzętem pod kryptonimem SteamPal. Ma to być po prostu mobilna konsola Valve, która będzie ponoć konkurowała ze Switchem.
Mobilna konsola Valve, SteamPal
Mobilna konsola Valve, SteamPal

O tym sprzęcie dowiedzieliśmy się z przecieków, jako że najnowszy klient Steam w wersji beta zawiera odwołanie do „SteamPal”, który to z kolei ma powiązanie do kontrolera Valve “Neptune”, który to został po raz pierwszy zauważony w kodzie klienta Steam we wrześniu ubiegłego roku. Łatwo więc połączyć fakty i voila, SteamPal szybko zacznie wydawać się nam nowym sprzętem do grania od Valve.

Czytaj też: Nowy Lenovo Yoga Pad Pro spełni nawet funkcję drugiego monitora

Zwłaszcza że na jego temat ujawnił sporo raport na stronie Ars Technica, który to powołuje się na własne źródła i podaje, że SteamPal jest w rzeczywistości nową konsolą do gier Valve na bazie systemu Linux. Jej premiera ma mieć z kolei miejsce jeszcze w tym roku, bo w ostatnim kwartale, ale rozprawianie teraz o tym, co zaoferuje i jak będzie wyglądać, jest obarczone sporym marginesem błędu.

Na ten moment jednak SteamPal, jako mobilna konsola Valve jest jedynie prototypem, który przyjmuje układ podobny do Nintendo Switcha, choć jego kontroler nie byłby odłączany. Postawiłoby to tę konsolę na równi z Aya Neo, czy One Xplayer, które to zapewniają mobilną radość z grania w tytuły dostępne na pełnoprawne PCty z Windowsem 10.

Czytaj też: Nowe procesory ARM ujawnione. Firma dąży do 64-bitowej przyszłości

Warto więc wiedzieć, że konsola Valve powstaje, co zresztą na początku tego miesiąca zasugerował Gabe Newell, który to wyjawił, że jeszcze w tym roku firma zapewni rynkowi “odpowiedź na rosnącą popularność gier na konsole”. Ponoć zasileniem tego zajmie się sprzęt AMD, a przynajmniej na to wskazują informacje z Reddita.

Plany AMD na mobilne procesory Ryzen, Plany AMD na mobilne procesory, AMD Ryzen, mobilne Ryzeny,

Mobilna konsola Valve SteamPal ma ponoć sięgnąć po nieujawnione jeszcze układy APU o nazwie kodowej Aerith, choć w rzeczywistości nigdy o nich jeszcze nie usłyszeliśmy. Na ten moment wiemy tylko, że AMD pracuje nad VanGogh APU i jego następcą – DragonCrest. Będą to te najbardziej mobilne Ryzeny na architekturze Zen 2 i 7 nm procesie technologicznym z nowymi iGPU Navi2.

Czytaj też: CHIP Poleca – jakie chłodzenie kupić?

W grę dodatkowo ma wejść wsparcie pamięci LPDDR5 oraz wskaźnik TDP na poziomie 9 watów, więc wszystko ładnie łączy się ze sobą, sprawiając wrażenie, że APU Aerith, to po prostu inaczej nazwany Van Gogh. Potwierdza to znany informator w sieci, Kepler_L2:

NAGŁÓWEK