Mobilne GeForce RTX 3050 zaliczyły premierę. Jest budżetowo, ale wydajnie

NVIDIA dopełniła formalności, ujawniając w oficjalnym stylu mobilne GeForce RTX 3050, czyli karty graficzne przeznaczone do laptopów, które uplasowały się na samym dole hierarchii w rodzinie RTX 3000 i tę pozycję najpewniej będą piastować aż po kres swoich dni.
Mobilne GeForce RTX 3050
Mobilne GeForce RTX 3050

GeForce RTX 3050 i GeForce RTX 3050 Ti wspólnie bazują na nowym rdzeniu graficznym GA107, ale to wariantowi Ti przypadło dzierżyć tę najwydajniejszą, bo pełnoprawną wersję GPU, podczas gdy “zwyczajny” model zadowala się jego ograniczonym wydaniem pod kątem możliwości. Obie karty graficzne są jednocześnie wyjątkowe w historii NVIDIA, jako że są pierwszymi modelami godnymi rodziny RTX. Oznacza to tyle, że posiadają na pokładzie zarówno rdzenie Tensor, jak i RT.

Mobilne GeForce RTX 3050, czyli rewolucja na skalę oferty NVIDIA

Dla przypomnienia, obecne na rdzeniu graficznym rdzenie Tensor odpowiadają za operacje związane ze sztuczną inteligencją, czyli umożliwiają działanie fenomenalnej technologii DLSS. To dokładnie ta, dzięki której nasz rodzimy Cyberpunk 2077 w 4K i z aktywowanym Ray-Tracingiem w czasie rzeczywistym jest w ogóle grywalny. Właśnie! Jeśli już przy nim jesteśmy, to od razu warto wspomnieć, że za te magiczne śledzenie promieni w grach odpowiadają rdzenie RT.

Najnowsza edycja laptopów stanowi doskonałą okazję do modernizacji, szczególnie dla graczy i twórców posiadających starsze konstrukcje, którzy chcą doświadczyć magii RTX. Obecnie oferowanych jest pięć razy więcej laptopów z kartami RTX serii 30 o grubości mniejszej niż 18 mm, w porównaniu z systemami RTX poprzedniej generacji. Dzięki temu wyjątkowa wydajność nowych kart jest dostępna także w smukłych i kompaktowych konstrukcjach.– powiedział Mark Aevermann, dyrektor ds. zarządzania produktami laptopowymi w firmie NVIDIA.

Firmie NVIDIA zajęło więc tylko dwie generacje, aby dopracować swoje rewolucyjne technologie na tyle, że te mogły trafić na pokład najsłabszych kart i to podwójnie, jako że mowa przecież o modelach mobilnych, których cena, a raczej cena wyposażonych w nie modeli, ma kosztować od 799 dolarów w górę. Warto jednocześnie przypomnieć, że RTX 3050 zamykają najpewniej zaproszenia na mobilną imprezę, jako że nowe modele laptopów z kartami graficznymi GeForce RTX 3080, 3070 i 3060 są już dostępne od dawna.

Co mają w sobie mobilne GeForce RTX 3050?

Słabszy wariant GeForce RTX 3050 w wersji mobilnej będzie oferował 2048 rdzeni CUDA, 64 Tensor, 16 RT w połączeniu z 4 GB pamięci GDDR6, podczas gdy GeForce RTX 3050 Ti podbije te liczby do 2560 rdzeni CUDA, 80 Tensor i 20 RT przy zachowaniu tego samego pokładu pamięci VRAM na 128-bitowej magistrali. Niewiele, ale będzie to idealna okazja do wypróbowania, co umożliwiają nowe technologie NVIDIA.

Obie karty będą naturalnie występować w szeregu wariantów, różniących się TDP, a więc i zegarami. Wskaźnik TDP będzie wahał się od 35 do 80W zależnie od możliwości systemu chłodzenia i segmentu laptopa, co jednocześnie przekłada się na zegary od 1035 do 1740 MHz. Co najważniejsze, nawet modele RTX 3050 w wersji mobilnej wspierają linie PCIe 4.0 oraz wyjśćie HDMI 2.1.