Modułowy smartfon Xiaomi brzmi jak – ja nie zrobię?!

Modułowy smartfon Xiaomi to bohater jednego z wniosków patentowych firmy. Modułowe smartfony już były, ale praktycznie wszystkie okazały się klapą. Czyżby znowu Xiaomi lepsze?
Modułowy smartfon Xiaomi brzmi jak – ja nie zrobię?!

Modułowy smartfon Xiaomi. Aż sprawdziłem datę złożenia wniosku

Modułowy smartfon Xiaomi

Nie do końca wierzyłem, że patent na modułowy smartfon Xiaomi jest względnie świeżym wnioskiem. Spodziewałem się, że ktoś dokopał się do zgłoszenia sprzed kilku lat. Ale nie, firma założyła wniosek patentowy w lutym 2020 roku i został on ujawniony 29 kwietnia 2021 roku.

Modułowy smartfon Xiaomi

Patent zakłada stworzenie smartfonu, składającego się z trzech wymiennych modułów. Główny z ekranem i akumulatorem, drugi z aparatem i płytą główną oraz trzeci z głośnikiem i portami. Grafiki patentowe nie do końca tłumaczą, jak to wszystko miałoby działać. Wynika z nich, że ekran jest dzielony na trzy części. Najrozsądniejszym wyjściem byłoby tutaj coś na kształt odpinanego ekranu, ale nie wróżyłoby to dobrze trwałości konstrukcji.

Czytaj też: Armia USA ujawniła zasięg pocisku hipersonicznego LRHW

Modułowy smartfon Xiaomi

Znacznie lepiej prezentują się grafiki przygotowane przez Let’sGoDigital.

Z założenia pomysł nie jest zły. Potrzebujemy większego akumulatora, lepszego aparatu, albo mocniejszych głośników – wymieniamy dany moduł smartfonu. Ale historia pokazuje, że to nie ma najmniejszego sensu.

Czytaj też: Przedpremierowy pokaz składanych wyświetlaczy Samsunga

Historia już rozliczyła modułowe smartfony

Swego czasu temat modułowych smartfonów był bardzo popularny. Nikomu to nie wyszło. był już LG G5, były Moto Mods do Motoroli. Swoją drogą, te do tej pory wypadły zdecydowanie najlepiej, choć nie udało im się zdobyć popularności.

Modułowymi smartfonami interesował się też Google, tworząc swego czasu bardzo duży projekt pod nazwą Project Ara.

Oczywiście ponownie może tutaj zadziałać zasada Xiaomi lepsze i firma pokaże, że po tylu latach jednak da się zrobić modułowy smartfon, który podbije rynek. Na pewno byłby to duży powiew świeżości i choć sceptycznie podchodzę do tego pomysłu, to jednak każda nowość jest mile widziana.