Otwarte na podkręcanie moduły DDR5 Kingston już z datą dostaw

Powoli, ale skutecznie zbliżamy się do rozpoczęcia ogromnej rewolucji w pamięci operacyjnej, co potwierdzają coraz to nowsze informacje na temat następców DDR4. Teraz z kolei światło dzienne ujrzały moduły DDR5 Kingston, które firma zapowiedziała jako warianty otwarte na podkręcanie.
podkręcanie moduły DDR5 Kingston, moduły DDR5 Kingston, DDR5 Kingston
podkręcanie moduły DDR5 Kingston, moduły DDR5 Kingston, DDR5 Kingston

Spodziewamy się, że moduły DDR5 rozpowszechnią się na rynku konsumenckim dopiero w ciągu czterech następnych lat, kiedy to pod koniec 2021 roku zaczną powstawać pierwsze wyposażone w nie systemy. Wtedy też na rynek wpadną procesory Intela Alder Lake, które jako pierwsze układy na powszechnym rynku będą zgodne z nowym standardem, co w przypadku AMD jest na ten moment niejasne przez gryzące się ze sobą nawzajem plotki.

Tak czy inaczej, DDR5 pojawiają się w naszej świadomości coraz częściej, jako że ostatnio wiele firm z Chin chwaliło się swoimi działającymi prototypami modułów, zmierzających już do masowej produkcji. Mowa o Jiahe Jinwei i Natec, które z wykorzystaniem kości pamięci DDR5 od Microna stworzyły moduły o pojemności 32 GB z opóźnieniami rzędu 40-40-40, działające na napięciu 1,1V.

Doczekaliśmy się też zapowiedzi Asgard, wspominającego o swoich gamingowych modułach, które już w 2021 roku w postaci 16 i 32 GB modułów o taktowaniu 4800 MHz trafią do masowej produkcji. Każdy z tych modułów chwali się m.in. specjalnym układem między kośćmi, który pełni funkcję sekcji zasilania kości, co do tej pory nie było w ogóle wymagane i należało do obowiązków płyty głównej.

Dziś z kolei Kingston Technology Company ogłosił, że wysłał już do swoich partnerów zajmujących się płytami głównymi moduły DDR5 z możliwością podkręcania, aby rozpocząć daleko zakrojone testy i kwalifikację. Wiemy, że podatne na podkręcanie moduły DDR5 Kingston już z fabryki wyjeżdżają z predefiniowanym profilem XMP, ale firma umożliwi swoim partnerom wychodzenie ze standardowych ram i zabawę z napięciem oraz zegarami. Kingston spodziewa się, że swoje rozwiązania DDR5 dostarczy na rynek w trzecim kwartale bieżącego roku.

Dzięki swojemu doświadczeniu firma Kingston doskonale wie, jak ważne są testy przed wprowadzeniem nowych pamięci na rynek i to zwłaszcza przez to, że jest za swoje rozwiązania odpowiedzialna w pełni. Zajmuje się bowiem nie tylko produkcją modułów, ale też każdego układu, który się na nim znajdzie i oferuje na swoje DDR dożywotnią gwarancję, która zobowiązuje firmę do zapewnienia możliwie najwyższej jakości produktów. Całość doprawia fakt, że jest jednym z wieloletnik członków zarządu JEDEC.