podkręcanie moduły DDR5 Kingston, moduły DDR5 Kingston, DDR5 Kingston

Otwarte na podkręcanie moduły DDR5 Kingston już z datą dostaw

Powoli, ale skutecznie zbliżamy się do rozpoczęcia ogromnej rewolucji w pamięci operacyjnej, co potwierdzają coraz to nowsze informacje na temat następców DDR4. Teraz z kolei światło dzienne ujrzały moduły DDR5 Kingston, które firma zapowiedziała jako warianty otwarte na podkręcanie.

Spodziewamy się, że moduły DDR5 rozpowszechnią się na rynku konsumenckim dopiero w ciągu czterech następnych lat, kiedy to pod koniec 2021 roku zaczną powstawać pierwsze wyposażone w nie systemy. Wtedy też na rynek wpadną procesory Intela Alder Lake, które jako pierwsze układy na powszechnym rynku będą zgodne z nowym standardem, co w przypadku AMD jest na ten moment niejasne przez gryzące się ze sobą nawzajem plotki.

Tak czy inaczej, DDR5 pojawiają się w naszej świadomości coraz częściej, jako że ostatnio wiele firm z Chin chwaliło się swoimi działającymi prototypami modułów, zmierzających już do masowej produkcji. Mowa o Jiahe Jinwei i Natec, które z wykorzystaniem kości pamięci DDR5 od Microna stworzyły moduły o pojemności 32 GB z opóźnieniami rzędu 40-40-40, działające na napięciu 1,1V.

Doczekaliśmy się też zapowiedzi Asgard, wspominającego o swoich gamingowych modułach, które już w 2021 roku w postaci 16 i 32 GB modułów o taktowaniu 4800 MHz trafią do masowej produkcji. Każdy z tych modułów chwali się m.in. specjalnym układem między kośćmi, który pełni funkcję sekcji zasilania kości, co do tej pory nie było w ogóle wymagane i należało do obowiązków płyty głównej.

Dziś z kolei Kingston Technology Company ogłosił, że wysłał już do swoich partnerów zajmujących się płytami głównymi moduły DDR5 z możliwością podkręcania, aby rozpocząć daleko zakrojone testy i kwalifikację. Wiemy, że podatne na podkręcanie moduły DDR5 Kingston już z fabryki wyjeżdżają z predefiniowanym profilem XMP, ale firma umożliwi swoim partnerom wychodzenie ze standardowych ram i zabawę z napięciem oraz zegarami. Kingston spodziewa się, że swoje rozwiązania DDR5 dostarczy na rynek w trzecim kwartale bieżącego roku.

Dzięki swojemu doświadczeniu firma Kingston doskonale wie, jak ważne są testy przed wprowadzeniem nowych pamięci na rynek i to zwłaszcza przez to, że jest za swoje rozwiązania odpowiedzialna w pełni. Zajmuje się bowiem nie tylko produkcją modułów, ale też każdego układu, który się na nim znajdzie i oferuje na swoje DDR dożywotnią gwarancję, która zobowiązuje firmę do zapewnienia możliwie najwyższej jakości produktów. Całość doprawia fakt, że jest jednym z wieloletnik członków zarządu JEDEC.