Najbardziej zaawansowane roboty wojskowe

Wojsko już od jakiegoś czasu używa autonomicznych robotów do realizacji zadań takich jak nadzór, wsparcie logistyczne, czy rozbrajanie ładunków wybuchowych. Obecnie są one również postrzegane jako alternatywa dla ludzkich żołnierzy.
Roboty wojskowe są coraz lepsze

Roboty wojskowe są coraz lepsze

Roboty te stają się coraz bardziej wyrafinowane i inteligentne wraz z rozwojem sztucznej inteligencji i innych nowych technologii. Ze względu na rosnącą liczbę zastosowań wojskowych tych robotów i szeroki zakres obszarów, w których mogą działać, przewiduje się, że przemysł robotów wojskowych będzie do 2022 r. wzrośnie o 12,9 %, a jego szacunkowa wartość wyniesie 30,8 mld $.

Oto najbardziej zaawansowane roboty wojskowe, których rozwojowi warto się przyglądać w 2021 r. Niektóre są gotowe do wdrożenie, przed innymi jeszcze daleka droga, ale wszystkie łączy jedno – chęć ograniczenia strat w ludziach na prawdziwych polach walki.

Centaur

Centaur, opracowany przez FLIR Systems, zapewnia wojsku zdolność do wykrywania, potwierdzania, identyfikowania i usuwania zagrożeń. Zdalnie sterowany, średniej wielkości bezzałogowy pojazd naziemny (UGV), Centaur jest robotem o otwartej architekturze, wyposażonym w standardowe podwozie, do którego można dołączyć różne czujniki i ładunki, aby wspierać obecne i przyszłe misje. Wojskowe zastosowanie robota jest głównie w zespołach usuwających bomby. FLIR otrzymał w listopadzie 2020 roku od US Army zamówienie o łącznej wartości 32 mln $ – w ramach tej umowy FLIR dostarczy 250 Centaurów.

MUTT

Multi-Utility Tactical Transport (MUTT) firmy General Dynamics Land Systems to pojazd podążający za żołnierzami, który przewozi dla nich sprzęt lub rannych żołnierzy. Zdalnie sterowany MUTT mógłby sprawdzać teren przed ludźmi, a także być wykorzystywany do noszenia ciężkiej broni i amunicji. Wojsko amerykańskie podpisało umowę z General Dynamics i podobno do 2024 roku zakupi 5700 tych maszyn.

THeMIS

THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) to wielozadaniowy pojazd UGV, którego celem jest zmniejszenie liczby żołnierzy na polu walki. Robot ma otwartą architekturę, która może być wyposażona w lekkie lub ciężkie karabiny maszynowe, 40-milimetrowe granatniki, 30-milimetrowe działka i przeciwpancerne systemy rakietowe. Ma samostabilizujący się, zdalnie sterowany system uzbrojenia, który zapewnia wysoką precyzję na rozległych obszarach – może działać zarówno w dzień, jak i w nocy. Producent Milrem Robots przeprowadził w listopadzie demonstrację dla włoskiej armii, a maszyny zakupiło 9 państw, w tym 7 członków NATO. Mniej więcej w tym samym czasie firma IrvinGQ, zajmująca się systemami transportu lotniczego, opracowała modułowy wielozadaniowy system zrzutu ATAX, który może być wykorzystany do rozmieszczenia THeMIS na polach bitew lub we wrogim środowisku.

Bug Drones

Wyprodukowane przez BAE Systems wraz z UAVtec, Nano Bug Drones to niewielkich rozmiarów drony obserwacyjne. Ważące zaledwie 196 gramów bezzałogowe statki powietrzne (UAV) są wielkości smartfona. Ich zasięg wynosi 2 km, a czas pracy na baterii do 40 minut. Nawet przy tak niewielkich rozmiarach dron może działać przy wietrze o prędkości 80 km/h i dysponuje kamerą o wysokiej rozdzielczości, która będzie miała także możliwość wykrywania podczerwieni. Z budżetem 66 milionów funtów, Wielka Brytania kupiła 30 takich dronów w grudniu 2020 r.

Pitbull-3

Pitbull-3 to zdalnie sterowana antydronowa stacja uzbrojenia opracowana przez General Robotics. Jest to 70-kilogramowy robot, który może być umieszczony na bezzałogowych i załogowych pojazdach, platformach powietrznych i morskich, w tym na ultralekkich pojazdach. Ma wbudowany algorytm “śledzenia i strzelania przeciw dronom” w czasie rzeczywistym, który może wykryć drona w zasięgu 5 kilometrów i zestrzelić go z 500 m (jeśli się porusza) lub 800 m (jeśli wisi w powietrzu).

aunav.NEO

aunav.NEO to stworzony przez firmę Everis ADS robot do neutralizacji improwizowanych urządzeń wybuchowych, amunicji, zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych lub nuklearnych w ciasnych przestrzeniach. W robocie można zamontować maksymalnie 20 kamer i może on generować mapy 3D środowiska, w którym pracuje. Jest to pierwszy na świecie robot z adaptacyjnym systemem geometrii, co pozwala mu działać w różnych scenariuszach w ramach tej samej misji. Robot działa w oparciu o system zdalnego sterowania i może powrócić do ustalonego punktu zbiórki, jeśli straci kontrolę.

Throwbot 2.0

Throwbot 2.0 to robot do rzucania wyprodukowany przez ReconRobotics, który waży zaledwie 0,6 kg – może funkcjonować w środowisku wewnętrznym i zewnętrznym, przekazując informacje wywiadowcze i zwiadowcze w czasie rzeczywistym. Jest to ultralekki, wodoodporny robot, który może zostać rzucony w dowolne miejsce w terenie i jest zaprojektowany do czołgania się po różnych terenach. Może wytrzymać wielokrotne upadki z wysokości do 10 m. Jest wyposażony w kamerę, która widzi obiekty zarówno z przodu, jak i za rogami. Na początku roku Throwbot 2.0 został zaadoptowany przez bazę sił powietrznych na Florydzie.