Znaleziono najstarszy ludzki grób. Kiedy powstał?

Jedna z kenijskich jaskiń zyskała miano miejsca najstarszego ludzkiego pochówku, który odbył się 78 300 lat temu. Wykopaliska na terenie Panga ya Saidi ujawniły obecność grobu znajdującego się ok. 3 metrów pod ziemią.
Znaleziono najstarszy ludzki grób. Kiedy powstał?

Ustalenia w tej sprawie, opisane na łamach Nature, sugerują, że ciało w grobie było ułożone na prawym boku, a nogi zmarłego przyciągnięto do klatki piersiowej. Analiza zębów wykazała, że ciało należało do dziecka w wieku od 2,5 do 3 lat. Badacze nadali mu przydomek Mtoto, co w języku suahili oznacza dziecko.

Prof. María Martinón-Torres z hiszpańskiego National Research Center on Human Evolution przyznała, że wraz ze współpracownikami natrafiła na zaskakująco dobrze zachowane części ciała zmarłego. Jego żuchwa była niemal nienaruszona i zawierała kilka zębów, które nadal nie “wyszły”. W równie dobrym stanie był kręgosłup i żebra, dzięki czemu zachowała się krzywizna klatki piersiowej Mtoto.

Kości zostały znalezione w opisywanym grobie w 2013 roku, natomiast całe miejsce pochówku poddano wykopaliskom cztery lata później. Wygląda na to, że grób został wykopany celowo. Umieszczone w nim ciało zostało natomiast przykryte osadami znajdującymi się wewnątrz jaskini. Ciało być może owinięto w całun wykonany z materiału, który rozłożył się dawno temu. Pod czaszką zmarłego najprawdopodobniej umieszczono jakiegoś rodzaju poduszkę.

Najstarszy ludzki grób znany nauce pochodzi sprzed ok. 78 300 lat

Na miejscu nie było natomiast widać żadnych darów, które mogłyby np. ułatwiać pochowanemu życie w zaświatach. Z drugiej strony, sposób traktowania zmarłego sugeruje, że pogrzeb wiązał się z rytuałem, w którym uczestniczyło wielu członków miejscowej społeczności. Jest to najstarszy znany grób znaleziony w Afryce. Szczątki niemal na pewno należały do gatunku Homo sapiens, choć uzębienie dziecka sugeruje możliwe powiązania ze starszymi przodkami ludzi.