Najwydajniejszy dysk HDD na świecie. Oto Seagate Mach.2 Exos 2X14

Trzy lata temu pisałem o tym, jak to “MACH.2 przyśpiesza dyski HDD do prędkości budżetowych SSD“, a dziś mam przyjemność kontynuować wątek, przybliżając Wam Seagate Mach.2 Exos 2X14, czyli najwydajniejszy dysk HDD na świecie.
Najwydajniejszy dysk HDD, Seagate Mach.2 Exos 2X14
Najwydajniejszy dysk HDD, Seagate Mach.2 Exos 2X14

Swoją wyjątkowość Seagate Mach.2 Exos 2X14 zawdzięcza dwóm arcyważnym technologiom, które nie zmieniły się od czasów zapowiedzi. W rzeczywistości ten model to jakby dwa dyski twarde o pojemności 7 TB w jednej standardowej, hermetycznie zamkniętej, 3,5-calowej obudowie wypełnionej helem. Jego talerze kręcą się z prędkością tradycyjnych 7200 obrotów na minutę, ale system traktuje już go jako dwa dyski logiczne, które są niezależnie adresowalne. Całość dopełnia 256-MB pamięć podręczna i jednoportowy interfejs SAS 12 Gb/s.

Czytaj też: Macie GeForce GTX 600 lub 700? NVIDIA wkrótce o Was zapomni

Wspomniane technologie sprawiają, że dysk posiada podzielone na grupy głowice, którymi zarządza równolegle i niezależnie, dzięki MACH.2, a na dodatek jest znacznie trwalszy na przestrzeni czasu za sprawą HAMR (Heat-Assisted Magnetic Recording). Jak jednak wspomniałem, tę wyjątkowość Seagate Mach.2 Exos 2X14 oferuje obecnie jedynie na rynek profesjonalny, co jasno akcentuje interfejs SAS.

Niczym tani SSD, ale z 14 TB pojemności, czyli Seagate Mach.2 Exos 2X14 w skrócie

Warto jednak śledzić temat, bo gdy Seagate Mach.2 Exos 2X14 znajdzie się na rynku konsumenckim, dyski SSD będą miały niespodziewaną konkurencję. Ten najwydajniejszy dysk HDD na świecie zawdzięcza ten tytuł aż 524 MB/s odczytu sekwencyjnego, 4,16 ms opóźnienie i losowy odczyt/zapis na poziomie 304 i 384 IOPS. W tym ostatnim dyski SSD nie będą miały wprawdzie sobie równych, ale HDD mają po swojej stronie ciągle znacznie wyższe pojemności.

Czytaj też: Informacje o AM5, czyli nowym gnieździe AMD dla procesorów Ryzenów

Chociaż Seagate Mach.2 Exos 2X14 pobiera o 1.5W więcej mocy podczas pracy pod obciążeniem (13.5 W), to klienci mogą zrzucić tę wartość do zalecanych 12 W, licząc się z utratą do 10 procent wydajności w losowym odczycie. Wszystko więc wygląda fajnie, obiecująco oraz interesująco, co potwierdza plan Seagate na stworzenie ponad 50 TB dysków tej klasy do 2026 roku, ale trudno powiedzieć, czy z modeli pokroju Seagate Mach.2 Exos 2X14 skorzystamy kiedykolwiek w swoich komputerach.

Czytaj też: GeForce RTX 3070 Ti oraz RTX 3080 Ti w przedsprzedaży. Razer dał ciała

Firma koncentruje się bowiem głównie na centrach danych i serwerowniach, gdzie tego typu dyski przez swoją ogromną pojemność mają po prostu sens. W domowych komputerach w większości nie potrzebujemy bowiem całych terabajtów na dane, a połączenie 2 TB HDD z 1 TB SSD wydaje się dziś wystarczające. Chyba że się mylę? Dajcie znać w komentarzach i nie zapomnijcie wyrazić swojej opinii o Seagate Mach.2 Exos 2X14 – dyskusje są oczywiście mile widziane.