Niezawodność dysków SSD pokonała HDD? Nowe badanie zmienia nasze pojmowanie

Kiedy tylko dyski SSD zaczynały wpadać na konsumencki rynek w swojej wersji na interfejs SATA, który teraz jest wręcz śmieszny na tle M.2 z PCIe 4.0, zawsze wskazywano, że nie można na nich polegać tak, jak na HHD. Technologia złapała jednak wiatr w żagle, rynek już się z nią oswoił i voila, teraz wychodzi na to, że niezawodność dysków SSD pokonała HDD.
Pamiętacie dyski HDD NVMe?
Pamiętacie dyski HDD NVMe?

Różnice między dyskami SSD i HDD są tak ogromne, że pewnie znacie je na wylot. Warto jednak przypomnieć, że podczas gdy za magazynowanie danych w HDD odpowiadają w głównej mierze ruchome głowice i obracające się talerze, to w SSD tę funkcję pełnią kości pamięci pod wodzą kontrolera. Wytrzymałość na ewentualne fizyczne uszkodzenia zawsze była po stronie nowszych SSD, ale od zawsze mówiono, że nie można polegać na nich tak bardzo, jak na HDD, kiedy już zamontujemy je bezpiecznie w komputerach.

HDD nadal stanowią ważną część na rynku, bo ciągle SSD są droższe względem nich w stosunku ceny do pojemności i stąd ich powszechne zastosowanie m.in. w rozległych serwerowniach i domowych NASach. Nie bez powodu więc “wierzy” się w ich niebywałą niezawodność, którą od zawsze przyćmiewały swoich szybszych konkurentów, ale wedle najnowszego badania Backblaze (via Tom’s Hardware), niezawodność dysków SSD pokonała HDD w ciągu ostatnich lat.

Nie mówimy tutaj o kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu procentach, bo wedle badania dyski SSD są 21 razy bardziej niezawodne niż dyski talerzowe. Warto przy okazji zaznaczyć, że te wnioski nie pochodzą od jakiegoś tam domorosłego testera, a od specjalistów, którzy pod firmą Backblaze prowadzą regularne testy nad niezawodnością urządzeń pamięci masowej w segmencie przedsiębiorstw, w szczególności analizując, jak każda marka dysków HDD i SSD wypada pod względem awarii lub średnich wskaźników awaryjności.

Najnowsze badanie obejmowało cały pierwszy kwartał bieżącego roku i na jego podstawie Backblaze doszło do wniosku, że średni wskaźnik awaryjności dysków HDD różnych marek wynosi 10,56%. Nie wygląda to specjalnie słabo, jak na zastosowania profesjonalne, ale w tym samym czasie SSD mogły pochwalić się wskaźnikiem 0,58%. Innymi słowy, tam, gdzie jakiś 1 na 10 HDD uległ awarii, to samo spotkało 1 na 200 SSD.

Cofając się w przeszłość, Backblaze porównało wyniki badań między kwietniem 2013 a 1 kwietniem 2021 roku, wykazując średnią niezawodność SSD na poziomie 0,65% i HDD na poziomie 6,04%. Jest to zapewne spowodowane w większości obecnością ruchomych części w HDD, co sprawia, że na HDD dostajemy dziś krótsze gwarancje, niż na SSD, których słabość przejawia się tylko w wytrzymałości kości pamięci na zapis.