Co nowego przynosi Android 12? Sprawdźcie, czy możecie go zainstalować

Nowy Android 12 w wersji beta jest już od wczoraj dostępny na smartfony Pixel Google, ale także na kilku urządzeniach innych producentów. Chociaż już tego lata możemy spodziewać się kilku dużych aktualizacji tego systemu, to na tę oficjalną wersję będziemy musieli poczekać aż do jesieni.
android 12
android 12

Na pierwszy rzut oka możemy zauważyć wielką zmianę w wyglądzie systemu. W rzeczywistości określa się ją jako największą w historii Androida, którego wyjątkowość podkreśla styl Material You, zastępujący Material Design i stawiający w większym stopniu na personalizację. Dzięki niemu m.in. po wybraniu przez nas tapety, system ustala, które kolory są w niej dominujące, a następnie dopasowuje je w całym systemie operacyjnym – czy to w menu regulacji głośności, czy kalkulatorze.

Czytaj też: CHIP Poleca – smartfony do 1000 zł

To jednak nie koniec, bo Android 12 przyniósł ze sobą nowe elementy wizualne w systemie, bardziej dynamiczne kolory i płynniejsze animacje, które stanowią idealne ulepszenie na tle coraz popularniejszych wyświetlaczy o odświeżaniu ponad 60 Hz. Teraz ten najpopularniejszy system na świecie jest też bardziej nastawiony na użytkownika pod kątem ułatwiania mu życia i podrzucania powiadomień.

“Pod maską” możecie liczyć na ulepszenia po stronie prywatności i bezpieczeństwa, wsparcie ludzi z dysfunkcją wzroku, jak również poprawę wydajności. Optymalizacje sięgnęły bezpośrednio pracy procesora, którego usługi systemowe będą obciążać o 22% mniej. Jako że w smartfonach układy SoC posiadają podział na te większe, wydajniejsze i mniejsze i bardziej energooszczędne rdzenie, projektanci Androida 12 postarali się też o 15% redukcję udziału tych pierwszych w kwestii usług serwera systemowego.

Android 12 beta – jakie modele smartfonów mogą go wypróbować?

Oficjalna strona Androida udostępniła listę smartfonów, które mogą wypróbować tę przedpremierową wersję systemu Android 12 wraz ze służącymi do tego linkami. Należy jednak pamiętać, że to ciągle wersja beta, nieoficjalna i nie dopuszczona do mas, dlatego lepiej przed jej zainstalowaniem wykonać kopię zapasową danych, aby w razie jakiegoś niepowodzenia aktualizacji nie obudzić się w kropce.

Czytaj też: ZOTAC wskazuje na nowe karty graficzne NVIDIA, a ta szykuje się do Computex 2021

Tak z kolei wygląda sama lista smartfonów, które na ten moment mogą sięgnąć po Androida 12 beta:

  • Xiaomi: Mi 11, Mi 11 Ultra, Mi 11X i Mi 11X Pro
  • ASUS: Zenfone 8
  • OnePlus: OnePlus 9 i OnePlus 9 Pro
  • Realme: Realme GT
  • ZTE: Axon 30 Ultra
  • OPPO: Find X3 Pro
  • Vivo: IQOO 7
  • Sharp: TBA
  • Tecno: Camon 17
  • TCL: TCL 20 Pro 5G