Nowy standard USB-C zapewni nawet 240 watów mocy

Na rynku powoli zaczyna dominować standard USB-C zapewniający 100 W mocy. Jednak najnowsza specyfikacja zapowiada duże zmiany w tym temacie, bo według niej USB-C ma zapewniać moc nawet 240 watów.
Nowy standard USB-C zapewni nawet 240 watów mocy

Nowy standard USB-C

Obecny standard USB-C, który można znaleźć w cienkich i lekkich notebookach, jest ograniczony do 100 W, więc nie jest odpowiedni dla energochłonnych laptopów do gier z dedykowanymi kartami graficznymi. Dążąc jednak do unifikacji ładowarek pojawił się nowy standard, który ma dostarczyć do 240 W mocy.

Czytaj też: Nieoficjalny render procesora Raphael na gniazdo AM5 AMD

Nowa opcja dostarczania mocy 240 W w ulepszonym standardzie nosi nazwę Extended Power Range (EPR). kable, które będą obsługiwać EPR będą musiały spełnić szereg dodatkowych wymagań by uwzględnić wyższą wydajność podczas dostarczania energii do urządzenia. Będą też oznaczone specjalną ikoną, dzięki czemu z łatwością odróżnimy nowy standard od starego. Przed producentami stanie też konieczność dostosowania specyfikacji do obsługujących EPR kabli USB-C, co ma pozwolić na uniknięcie ograniczeń złącza i problemów.

Rozwijanie tej technologii ma doprowadzić do coraz większego ujednolicenia wejść do ładowania. Właściwie wszystkie smartfony mają już wejście na USB-C, a docelowo ilość takich urządzeń ma się stale zwiększać. Wprowadzenie nowego standardu może doprowadzić nas wkrótce do sytuacji, w której gamingowe laptopy czy monitory nie będą już wymagały dużych i topornych zasilaczy, bo wystarczy do tego nieco zgrabniejsza ładowarka z kablem USB-C.

Czytaj też: Microsoft Edge 91 – jeszcze szybsza i wydajniejsza przeglądarka

Jest to jednak jedynie możliwość, więc nie ma co jeszcze nastawiać się, że nowy standard zaraz zacznie być wykorzystywany przez producentów. Zwłaszcza, że ci niezbyt chętnie chcą wprowadzać takie nowości. Pozostaje czekać i sprawdzić, jak to się dalej rozwinie.