Dostaniemy więcej pasywnie chłodzonych płyt X570 od Asusa

ASUS ROG potwierdził właśnie, że już w trzecim kwartale doczekamy się pasywnie chłodzonych płyt X570, czyli tych flagowych dla procesorów Ryzen. Najpewniej firma nie chce jeszcze zdradzać, że mowa o chipsecie X570S.
pasywnie chłodzonych płyt X570 od Asusa, pasywnie chłodzone X570, ASUS X570S
pasywnie chłodzonych płyt X570 od Asusa, pasywnie chłodzone X570, ASUS X570S

W sierpniu 2020 roku ASUS ogłosił płytę główną ROG Crosshair VIII Dark Hero, która była wyjątkowa właśnie dlatego, że nie posiadała aktywnie chłodzonego chipsetu. To okazało się dla tego modelu strzałem w dziesiątkę, o czym zapewne wiedzą wszyscy właściciele X570, którym mały wentylatorek na chipsecie z czasem zaczął dawać się we znaki pod kątem hałasu. U mnie doszło nawet do tego, że z czasem zaczął wręcz wyć.

Czytaj też: Macie GeForce GTX 600 lub 700? NVIDIA wkrótce o Was zapomni

Przy okazji ROG Crosshair VIII Dark Hero ASUS chwalił się, że pasywny układ chłodzenia był możliwy za sprawą “masywnego radiatora o dużej powierzchni, który zakrywa chipset i rozciąga się do przestrzeni między głównymi gniazdami PCIe, aby zapewnić duże rozpraszanie ciepła”. Jednak z chipsetem X570S potrzeba stosowania wielkich radiatorów powinna zniknąć, a producenci będą w stanie odświeżyć swoje flagowe modele przy tej okazji.

Potwierdziło to zresztą niedawno MSI, kiedy to ujawniono płytę X570S Carbon, która wydaje się kompletnie przeprojektowana pod kątem większej liczby portów SATA i większego radiatora. Są więc szanse, że X570S zaoferuje nie tylko niższe TDP, przekładające się na wydalane ciepło i tym samym potrzebne chłodzenie, ale też rozszerzone możliwości.

Czytaj też: Informacje o AM5, czyli nowym gnieździe AMD dla procesorów Ryzenów

X570S w wykonaniu ASUSa

Co ciekawe, początkowo chipset X570S był uznawany za dodatek do odświeżenia procesorów Ryzen Warhol na bazie architektury Zen 3+, ale finalnie okazało się, że to po prostu ulepszony chipset X570. W niego ASUS będzie wyposażał coraz to więcej modeli, co potwierdził zarówno na swoim Twitterze poświęconym marce Republic of Gamers, jak również Reddicie, gdzie Juan Jose Guerrero III zdradził, że możemy czekać na “więcej płyt głównych, takich jak nasza ASUS ROG CROSSHAIR VIII DARK HERO” już w trzecim kwartale bieżącego roku.

Czytaj też: GeForce RTX 3070 Ti oraz RTX 3080 Ti w przedsprzedaży. Razer dał ciała

Producent wspomina jednak tylko o dwóch modelach, a nie całej serii płyt X570, co jasno wskazuje, że najpewniej chipsety X570 pozostaną z nami na dłużej, a X570S będzie po prostu jego ulepszonym wydaniem.