Pierwsze 10nm desktopowe procesory Intela ujawnione, ale i tak ich nie kupicie

Intel po cichu dodał do swojej bazy danych cztery interesujące procesory, zaliczające się do 11. generacji, ale sięgające po odmienne rozwiązania względem panującej rodziny Rocket Lake-S. To tym samym pierwsze 10nm desktopowe procesory Intela.
Pierwsze 10nm desktopowe procesory Intela ujawnione, Pierwsze 10nm desktopowe procesory
Pierwsze 10nm desktopowe procesory Intela ujawnione, Pierwsze 10nm desktopowe procesory

Dla przypomnienia, procesory Intel Core Rocket Lake-S jedenastej generacji, które są na rynku od kilku miesięcy, bazują ciągle na 14nm procesie technologicznym. W segmencie desktopowym 10nm CPU Intela mieliśmy doczekać się z kolei dopiero pod koniec tego roku razem z premierą 12. generacji Alder Lake-S. Co więc właśnie się wydarzyło, że nagle inne tego typu procesory wpadły do bazy danych Intela?

Czytaj też: Pojawiła się prawdopodobna lista urządzeń, które otrzymają HarmonyOS

Cztery nowe CPU zaskoczyły nas zupełnie, jako że w rzeczywistości to pierwsze 10nm desktopowe procesory Intela, ale jest w tym mały szkopuł

Mowa dokładnie o czterech układach, które wyróżniają się dopiskiem literki B na końcu nazwy. W ich skład wchodzi flagowy i9-11900KB, ale też wolniejsze wersje każdej z serii “i”, a więc i7-1170B, i5-11500B oraz i3-11100B. Oferują tradycyjny dla siebie zestaw kolejno ośmiu, sześciu i czterech rdzeni, utrzymując TDP na poziomie 65W, a to, co najważniejsze, sprowadza się do ich korzeni w rodzinie dotychczas mobilnych układów Tiger Lake produkowanych w 10 nm procesie technologicznym.

Czytaj też: Dyski SSD na PCIe 5.0 już z pierwszym kontrolerem. Oto Bravera SC5 od Marvell

Ich zegary są z kolei niższe względem podstawowych odpowiedników (układów bez “B”), choć Intel Core i3-11100B jest najmniej wydajnym ewenementem z 4 rdzeniami o bazowym taktowaniu 3,6 GHz i 4,4 GHz w trybie Turbo Boost Max 3.0. Pozostaje więc pytanie, czym dokładnie jest ta domniemana rodzina Tiger Lake-S, która nie doczekała się odpowiedniej premiery?

Odpowiedź przyniosło wyjaśnienie prosto od Intela, które firma podrzuciła serwisowi Tom’s Hardware. Wynikło z niego, że te procesory desktopowe rzeczywiście są czymś realnym, ale…

Firma Intel nawiązała współpracę z klientami zainteresowanymi rozszerzeniem swojego portfolio produktów o przeznaczone dla entuzjastów, małe komputery stacjonarne. Procesor Intel Core i9-11900KB to rozwiązanie BGA zbudowane z unikalnymi specyfikacjami i wydajnością specjalnie dla tych projektów.Wyjaśnił Intel w sprostowaniu dla Tom’s Hardware.

Czytaj też: Sprawdzamy RTX Voice od NVIDIA. Jak poprawić jakość mikrofonu?

Innymi słowy, tak – to pierwsze 10nm desktopowe procesory Intela, ale przeznaczone nie na masowy rynek, a specjalnie dla firm, więc te prawdziwe 10 nm Intel Core dotrą do nas razem z rynkową premierą Alder Lake-S.