Pierwsze 10nm desktopowe procesory Intela ujawnione, Pierwsze 10nm desktopowe procesory

Pierwsze 10nm desktopowe procesory Intela ujawnione, ale i tak ich nie kupicie

Intel po cichu dodał do swojej bazy danych cztery interesujące procesory, zaliczające się do 11. generacji, ale sięgające po odmienne rozwiązania względem panującej rodziny Rocket Lake-S. To tym samym pierwsze 10nm desktopowe procesory Intela.

Dla przypomnienia, procesory Intel Core Rocket Lake-S jedenastej generacji, które są na rynku od kilku miesięcy, bazują ciągle na 14nm procesie technologicznym. W segmencie desktopowym 10nm CPU Intela mieliśmy doczekać się z kolei dopiero pod koniec tego roku razem z premierą 12. generacji Alder Lake-S. Co więc właśnie się wydarzyło, że nagle inne tego typu procesory wpadły do bazy danych Intela?

Czytaj też: Pojawiła się prawdopodobna lista urządzeń, które otrzymają HarmonyOS

Cztery nowe CPU zaskoczyły nas zupełnie, jako że w rzeczywistości to pierwsze 10nm desktopowe procesory Intela, ale jest w tym mały szkopuł

Mowa dokładnie o czterech układach, które wyróżniają się dopiskiem literki B na końcu nazwy. W ich skład wchodzi flagowy i9-11900KB, ale też wolniejsze wersje każdej z serii „i”, a więc i7-1170B, i5-11500B oraz i3-11100B. Oferują tradycyjny dla siebie zestaw kolejno ośmiu, sześciu i czterech rdzeni, utrzymując TDP na poziomie 65W, a to, co najważniejsze, sprowadza się do ich korzeni w rodzinie dotychczas mobilnych układów Tiger Lake produkowanych w 10 nm procesie technologicznym.

Czytaj też: Dyski SSD na PCIe 5.0 już z pierwszym kontrolerem. Oto Bravera SC5 od Marvell

Ich zegary są z kolei niższe względem podstawowych odpowiedników (układów bez „B”), choć Intel Core i3-11100B jest najmniej wydajnym ewenementem z 4 rdzeniami o bazowym taktowaniu 3,6 GHz i 4,4 GHz w trybie Turbo Boost Max 3.0. Pozostaje więc pytanie, czym dokładnie jest ta domniemana rodzina Tiger Lake-S, która nie doczekała się odpowiedniej premiery?

Odpowiedź przyniosło wyjaśnienie prosto od Intela, które firma podrzuciła serwisowi Tom’s Hardware. Wynikło z niego, że te procesory desktopowe rzeczywiście są czymś realnym, ale…

Firma Intel nawiązała współpracę z klientami zainteresowanymi rozszerzeniem swojego portfolio produktów o przeznaczone dla entuzjastów, małe komputery stacjonarne. Procesor Intel Core i9-11900KB to rozwiązanie BGA zbudowane z unikalnymi specyfikacjami i wydajnością specjalnie dla tych projektów.

Wyjaśnił Intel w sprostowaniu dla Tom’s Hardware.

Czytaj też: Sprawdzamy RTX Voice od NVIDIA. Jak poprawić jakość mikrofonu?

Innymi słowy, tak – to pierwsze 10nm desktopowe procesory Intela, ale przeznaczone nie na masowy rynek, a specjalnie dla firm, więc te prawdziwe 10 nm Intel Core dotrą do nas razem z rynkową premierą Alder Lake-S.