Piramida Cheopsa to geniusz inżynierii, a nie dzieło kosmitów

Naukowcy od dekad zastanawiają się, jak zbudowano piramidy. Czy były dziełem wybitnych egipskich inżynierów, a może do ich powstania przyczyniły się cywilizacje pozaziemskie? Okazuje się, że wiele o piramidzie Cheopsa może nam powiedzieć Druga Świątynia z Jerozolimy.
Jak powstała piramida Cheopsa?

Jak powstała piramida Cheopsa?

Piramida Cheopsa, zwana także Wielką Piramidą, jest najbardziej namacalnym symbolem potęgi cywilizacji starożytnego Egiptu. Przez prawie 4000 lat, piramida była najwyższą stworzoną przez człowieka strukturą na świecie o wysokości 146 m i podstawie mierzącej 230 metrów kwadratowych. Złożoność Wielkość Piramidy sprawiła, że wielu ludzi kwestionuje jej pochodzenie.

Piramida Cheopsa jak Druga Świątynia

Popularna, choć obalona teoria głosi, że piramida została zbudowana przez armię niewolników pracujących dla faraona Khufu (Cheopsa). Bardziej fantastyczna hipoteza głosi, że wszystkie piramidy zostały wzniesione przez przybyszów z kosmosu, którzy przekazali starożytnym Egipcjanom swoją technologię.

Tom Meyer z Shasta Bible College and Graduate School, profesor nauk biblijnych uważa jednak, że możemy lepiej zrozumieć tajemnice Wielkiej Piramidy, patrząc na niektóre z największych zabytków architektonicznych Ziemi Świętej.

Nasza wiedza o tym, jak Herod Wielki zbudował Drugą Świątynię w Jerozolimie, może posłużyć nam jako punkt odniesienia w zrozumieniu jednej z największych zagadek wszech czasów: jak zbudowano Wielką Piramidę. Jak stwierdza Biblia: “góry otaczają Jerozolimę” (Psalm 125). Z tych cenomańskich gór wapiennych, największy budowniczy swoich czasów, Herod Wielki, nadzorował wydobycie i transport niezliczonych bloków budowlanych przy budowie Drugiej Świątyni.Tom Meyer

Według architekta archeologicznego Leena Ritmeyera, kamienie Drugiej Świątyni zostały najpierw wygładzone przez kamieniarza. Proces ten polegał na cyzelowaniu boków skały do gładkiej powierzchni. Następnie w ziemi wykopywano długie i wąskie rowki, które umożliwiały włożenie drewnianych belek pod kątem prostym. Pracownik kamieniołomu wbijał je na w ziemię i zalewał wodą.

Powodowało to pęcznienie drewna, a wynikające z tego ciśnienie wywoływało oddzielanie się kamienia od niższej warstwy skalnej. Według Ritmeyera, kolejnym etapem było wyrównanie kamieni i przygotowanie ich do transportu.

Piramidę Cheopsa zbudowano podobnie jak Drugą Świątynię Jerozolimską

Mniejsze kamienie były umieszczane w wagonach, jednak niektóre z kamieni na Wzgórzu Świątynnym były ogromne. Klasycznym przykładem jest Western Stone, czyli monolityczny kamienny blok popiołu, stanowiący część dolnego poziomu Ściany Płaczu w Jerozolimie. Jest to jeden z największych elementów budulcowych na świecie.

Kiedy większe kamienie zostały ukształtowane, kamieniarze króla Heroda pozostawili 30-centymetrowe wyżłobienia po przeciwnych stronach każdego kamienia. Zostały one usunięte po ustawieniu kamienia w jego ostatecznym miejscu na Wzgórzu Świątynnym, które nadal góruje nad Jerozolimą, jednakże Ściana Płaczu jest wszystkim, co pozostało z samej świątyni.

Osiągnięcia mistrza budowlanego Heroda Wielkiego mogą nam pomóc lepiej zrozumieć, w jaki sposób inny mistrz budowlany, faraon Cheops, wydobywał i montował ostatni pozostały z siedmiu cudów starożytnego świata – Wielką Piramidę w Egipcie.Tom Meyer

To nie dzieło niewolników

Szacuje się, że do budowy Wielkiej Piramidy użyto około 2,3 mln dużych kamieni, których łączna masa przekroczyła 6 mln ton. Lokalny płaskowyż Gaza służył jako główne źródło wapienia, ale bloki były również importowane z innych części Egiptu i transportowane wzdłuż Nilu. Na przykład Komnata Króla została zbudowana z ciemnych, granitowych bloków przywiezionych z Asuanu w południowym Egipcie.

Chociaż starożytni Grecy wierzyli, że piramida została zbudowana przy użyciu pracy niewolników, współczesne odkrycia malują znacznie inny obraz. Badania z 1999 roku oszacowały, że przy budowie piramidy pracowało średnio 13 200 osób. Byli to opłacani pracownicy, a nie niewolnicy.

Odkrycia dokonane w latach 90. ubiegłego wieku ujawniły również szereg grobowców z cegły mułowej w pobliżu piramid. Były to starożytne miejsca pochówku budowniczych piramid. To wskazuje, że ci ludzie nie byli niewolnikami, a szanowanymi robotnikami.