Plany AMD na mobilne procesory Ryzen. Wiemy czym będą Van Gogh

Na Twitterze pojawiła się na ten moment najnowsza, oficjalna roadmapa, która ujawnia wczesne plany AMD na mobilne procesory Ryzen zarówno w obecnym, jak i w 2022 roku. Czy powinniśmy jej wierzyć? Najwidoczniej tak, jako że potwierdzają wiele z dotychczasowych przecieków.
Plany AMD na mobilne procesory Ryzen, Plany AMD na mobilne procesory, AMD Ryzen, mobilne Ryzeny,
Plany AMD na mobilne procesory Ryzen, Plany AMD na mobilne procesory, AMD Ryzen, mobilne Ryzeny,

Roadmapa ponoć nie przedstawia najnowszych planów AMD na 2020, 2021 i 2022 rok, ale zdradza i tak sporo pod kątem procesorów mobilnych, które mają zasilić sprzęty stricte konsumenckie, wysokowydajne modele, mobilne stacje robocze i “formaty premium”, o czym za chwilę. Od razu warto bowiem wspomnieć o układach AMD Rembrandt-H, które zadebiutują w 2022 roku na nowym gnieździe FP7.

Czytaj też: Oto pierwszy gamingowy komputer z kartą graficzną Intel Iris Xe

Procesory Rembrandt i Barcelo

Ten wyciek potwierdza, że układy Rembrandt-H będą bazować na architekturze Zen 3+ i 6 nm procesie produkcyjnym i co najważniejsze, zapomną o architekturze Vega, sięgając po nowe rdzenie Navi2. Będą na dodatek wspierać standard DDR5 i LPDDR5, obsługiwać interfejs PCIe 4.0 i USB 4. Obok nich zadebiutuje również rodzina o niższym potencjale TDP, ale identyczną specyfikacją.

Co ciekawe, obok nich zadebiutuje też Barcelo “U”, czyli specyfikacyjnie “przestarzałe” układy, sięgające po korzenie Lucienne i Cezanne U, przez co zabraknie im najważniejszych nowości z ulepszeniem procesu, architektury i układu graficznego na czele.

Czytaj też: Procesory Sapphire Rapids Intela skorzystają z mikroarchitektury Golden Cove

Ujawniono przeznaczenie Van Gogh i Dragon Crest

Ta roadmapa na dodatek po raz pierwszy w historii przecieków zdradziła, czym dokładnie będą i co zasilą APU Van Gogh i Dragon Crest. Okazuje się, że będą to te najbardziej mobilne Ryzeny, bo trafią one na pokład tabletów i podobnych urządzeń przenośnych tej klasy. Warto jednak zaznaczyć, że samo źródło wskazuje na przesunięcie premiery układów Van Gogh, ale nie ujawnia, jaką dokładnie rolę będą odgrywać te rodziny o tych samych możliwościach.

Czytaj też: Kiedy ruszy sprzedaż GeForce RTX 3080 Ti i RTX 3070 Ti?

W obu przypadkach mowa bowiem o bazowaniu na architekturze Zen 2 i 7 nm procesie technologicznym oraz nowych iGPU Navi2. W grę dodatkowo ma wejść wsparcie pamięci LPDDR5 oraz TDP na poziomie 9 watów, ale szczegóły co do tego, którzy producenci sięgną po te układy AMD, są ciągle nieznane. Nie wiemy nawet, kiedy zadebiutują, choć wspomniane wyżej procesory Ryzen do laptopów powinny zostać ujawnione na początku następnego roku.