Polimerowy atrament może zrewolucjonizować drukowanie elektroniki

Naukowcy z Uniwersytetu Linköping w Szwecji stworzyli polimerowy atrament o wysokiej przewodności, który mógłby być wykorzystywany w produkcji urządzeń elektronicznych. Ustalenia na ten temat opisano na łamach Nature Communications.
Polimerowy atrament może zrewolucjonizować drukowanie elektroniki

Polimery, które przewodzą prąd elektryczny doprowadziły do powstania elastycznych i lekkich elementów, takich jak organiczne biosensory, ogniwa słoneczne, diody elektroluminescencyjne, tranzystory czy baterie. Ich właściwości elektryczne mogą być modyfikowane za sprawą dodawania cząsteczek, np. w celu przewodzenia prądu poprzez ruch ujemnie naładowanych elektronów lub dodatnio naładowanych dziur elektronowych.

Obecnie najpowszechniej używanym polimerem przewodzącym jest PEDOT:PSS, który posiada kilka kluczowych cech, takich jak wysoka przewodność elektryczna czy stabilność. Problem w tym, że wiele urządzeń elektronicznych potrzebuje kombinacji przewodników typu p i n, aby odpowiednio funkcjonować. Typ n jest jak na razie niedostępny w przypadku PEDOT:PSS.

Polimerowy atrament opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Linköping jest tani, łatwy w produkcji i przyjazny dla środowiska

Autorzy nowego projektu opracowali jednak przewodzący tusz polimerowy typu n, który cechuje się stabilnością zarówno w powietrzu jak i w wysokich temperaturach. Określili go mianem BBL:PEI. Jak przyznaje jeden z naukowców zaangażowanych w badanie, Chi-Yuan Yang, połączenie PEDOT:PSS i BBL:PEI zapewnia nowe możliwości dla rozwoju stabilnych i wydajnych układów elektronicznych.

Nowy materiał występuje w postaci tuszu z etanolem w formie rozpuszczalnika. Tusz może być nakładany przez rozpylenie roztworu nad powierzchnią, dzięki czemu produkcja organicznych urządzeń elektronicznych powinna być tania i nieskomplikowana. Co więcej, materiał jest stosunkowo przyjazny dla środowiska i stanowi alternatywę dla innych opracowywanych obecnie organicznych przewodników typu n. Co ważne, mówi się o możliwej produkcji na masową skalę, dzięki czemu ten polimerowy atrament mógłby stać się nieodłącznym elementem tworzenia elektroniki.