Pożary w Kalifornii skończyły się 9 miesięcy temu, ale to drzewo nadal płonie

Sporych rozmiarów sekwoja rosnąca na terenie kalifornijskiego Sequoia National Park nadal płonie, pomimo, że niszczycielskie pożary, które nawiedziły ten region, zakończyły się wiele miesięcy temu.
Pożary w Kalifornii skończyły się 9 miesięcy temu, ale to drzewo nadal płonie

Naukowcy natrafili na ten nietypowy przypadek podczas badań mających na celu określenie skutków pożaru z 2020 roku. Drzewo, które znajduje się w Board Camp Grove jest położone stosunkowo daleko od szlaku, okazało się wciąż dymić. Najbardziej prawdopodobna teoria mówi, iż dym ten jest następstwem ognia rozprzestrzeniającego się w tym obszarze latem ubiegłego roku.

Zapoczątkowany przez uderzenie pioruna w sierpniu 2020 roku, żywioł doprowadził do spalenia ponad 60 tysięcy hektarów lasów, zanim został opanowany w grudniu 2020 roku. Nie oznacza to jednak, że Sequoia National Park stał się wtedy wolny od ognia. Wygląda na to, że żar nadal tlił się w obrębie pnia opisywanej sekwoi. Działo się tak nawet pomimo faktu, iż w międzyczasie na miejscu padał śnieg, deszcz, a temperatury spadały w okolice 0 stopni Celsjusza.

Pożary w Kalifornii zazwyczaj wybuchają w okresie od lipca do listopada

Tego typu zjawisko nie jest niczym nowym, a naukowcy wiedzą, że przy rozległych pożarach zdarza się, by niektóre drzewa nadal podsycały ogień, który tli się w bogatym w tlen środowisku, gdzie jest osłonięty przed czynnikami zewnętrznymi. W przypadku sekwoi jest to jednak bardzo nietypowe, ponieważ są one dobrze przystosowane do ognia i posiadają ognioodporną korę.

Znalezisko dokonane przez naukowców nie nastraja pozytywnie na nadchodzące miesiące. Niska wilgotność panująca na terenie parku powoduje, że zbliżający się sezon pożarów może być nawet gorszy niż w zeszłym roku. Szczyt tego okres przystępuje na tygodnie pomiędzy lipcem i listopadem. Lokalne władze zaplanowały już przeprowadzenie kilku kontrolowanych pożarów, co ma zmniejszyć liczbę roślinności tak, aby zapobiec masowemu rozprzestrzenianiu się ognia.