Oficjalna premiera NVIDIA GeForce RTX 3000 LHR ujawnia wszystkie szczegóły

Długo czekaliśmy na ten rozdział walki z “górnikami kryptowalut” w wykonaniu Zielonych, ale wreszcie oficjalna premiera NVIDIA GeForce RTX 3000 LHR ujawniła nam wszystko to, co chcieliśmy wiedzieć, choć pozostawia jedno pytanie. A mianowicie, czy to wystarczy?
NVIDIA GeForce RTX 3000 LHR, premiera NVIDIA GeForce RTX 3000 LHR, GeForce RTX 3000 LHR
NVIDIA GeForce RTX 3000 LHR, premiera NVIDIA GeForce RTX 3000 LHR, GeForce RTX 3000 LHR

Wczoraj podawaliśmy Wam ceny kart graficznych w Europie na przestrzeni ostatnich pięciu miesięcy i w skrócie za modele AMD musimy średnio dwa razy więcej, a za propozycje NVIDIA już aż trzy razy. Trudno powiedzieć, co musiałoby się stać, żeby ta sytuacja się odmieniła bez wymyślania niestworzonych rzeczy, ale co do jednego mamy pewność – ogłoszone właśnie karty NVIDIA GeForce RTX 3000 LHR jeśli nie polepszą tej sytuacji, to przynajmniej… utrudnią nam życie.

Czytaj też: Test trzech modeli GeForce RTX 3080

NVIDIA już oficjalnie poinformowała na swoim blogu, że ruszyła z produkcją nowych kart graficznych z serii RTX 3000 z wyjątkiem RTX 3090, które względem poprzednich będą różnić się nowym rdzeniem. Ten pozostanie identyczny pod kątem specyfikacji, ale będzie posiadał na swoim pokładzie fizyczny ogranicznik wydajności kopania Ethereum o połowę.

Karty graficzne NVIDIA GeForce RTX 3000 LHR już oficjalnie. Szansa na poprawę i pewność co do zamieszania

Wprawdzie obecnie rynek GPU mierzy się z podwyższonym popytem ze strony normalnych graczy i niższą podażą przez sytuację na rynku, ale to właśnie kryptowaluty najbardziej dręczą wszystkie modele i to nawet te sprzed kilku generacji. Innymi słowy – lepiej taka walka, niż żadna, ale znów dlaczego nie postarano się o zupełną blokadę albo 99% ograniczenie tej wydajności?

Czytaj też: Zintegrowane układy zmiany napięcia DDR5 Samsunga oficjalnie

Razem z tym ogłoszeniem wyjawiono, że firmy pokroju ASUSa, MSI, czy Gigabyte będą musieli oznaczać te nowe karty graficzne zarówno w pudełku, jak i na samej karcie, aby klienci mogli wiedzieć, co faktycznie kupują. Innymi słowy – te nowe będą miały odmienną nazwę, a te już w obiegu nie.

Specjalne karty GALAX RTX 3060 dla graczy, GALAX RTX 3060 dla graczy
Galax i jego karta “FG” – For Gamers

Czytaj też: Pokolenie Z radzi: odstawmy smartfony, żeby żyć lepiej

To z kolei oznacza, że na rynku będzie istny mętlik, spowodowany dwoma różnymi rodzajami kart graficznych od wszystkich producentów. Powinno to jednak sprawić, że te modele LHR o ograniczonej wydajności w kopaniu kryptowalut będą tańsze od tych bez blokady. Jak jednak zareaguje na to rynek? Na odpowiedź na to pytanie z pewnością poczekamy jeszcze kilka tygodni.