AMD ucina plotki. Nowa rewizja nie oznacza procesorów Ryzen 5000XT

Wczoraj podaliśmy informację, że procesor Ryzen 5950XT może być już na horyzoncie i choć nie możemy zdementować nadal tej plotki, to mamy już pewność, że sama w sobie nowa rewizja CPU od AMD nie przyniesie ze sobą ulepszeń wydajności.
Nowa rewizja AMD, procesorów Ryzen 5000XT, Ryzen 5000 B2
Nowa rewizja AMD, procesorów Ryzen 5000XT, Ryzen 5000 B2

Dla przypomnienia wczoraj pisaliśmy o przecieku, wedle którego to AMD miało szykować na rynek dwa nowe procesory w ramach rewizji B2. Na tej podstawie wysnuliśmy, że doczekamy się premiery procesorów Ryzen 5000XT, ale oficjalne oświadczenie prosto od producenta wskazuje, że nie powinniśmy wychodzić aż tak daleko w swoich spekulacjach.

Czytaj też: Oficjalna premiera NVIDIA GeForce RTX 3000 LHR ujawnia wszystkie szczegóły

W ramach naszych nieustających starań na rzecz zwiększenia możliwości produkcyjnych i logistycznych, AMD w ciągu następnych 6 miesięcy będzie stopniowo przenosić procesory AMD Ryzen serii 5000 dla komputerów stacjonarnych do rewizji B2. Nie przynosi ona ulepszeń w zakresie funkcjonalności i wydajności oraz nie jest wymagana aktualizacja BIOS.

Serwis Benchmark opublikował powyższe oświadczenie od AMD w sprawie domniemanego wzrostu wydajności w ramach nowej rewizji procesorów Ryzen 5000 o nazwie kodowej Vermeer. W skrócie? Te nowe układy nie zapewnią nam nic nowego, kiedy powoli zaczną wypełniać półki sklepowe w ciągu następnego pół roku, ale z drugiej strony ich dostępność powinna być wyższa.

Czytaj też: Test trzech modeli GeForce RTX 3080

Nie będzie to więc ani odświeżenie obecnych układów Ryzen 5000, które ciągle pozostaną na 7nm procesie produkcyjnym i architekturze Zen 3, ani premiera procesorów Ryzen 5000XT. Pozostaje więc pytanie, skąd w powyższym wpisie na Twitterze, który wywołał zamieszanie, informacja o wydajniejszym Ryzenie? Czyżby był to błąd, czy może źle zinterpretowany przez źródło wyciek?

Wczoraj uznaliśmy, że na rynek zbliża się 16-rdzeniowy procesor Ryzen 9 5950XT, który miał podbić zegary boost względem obecnego Ryzena 5950X z 4,9 GHz do magicznych 5 GHz. AMD na jego temat nie wspomniało ani słowem, więc nie możemy go zupełnie wykluczyć i to zwłaszcza teraz, kiedy plany AMD na prowadzenie rodziny Ryzen znalazły się pod znakiem zapytania.

Premiera procesorów Ryzen 5000XT to jedno. Kiedy więc doczekamy się Ryzenów 6000?

Czytaj też: Pasywne chłodzenie Noctua nie przejdzie do legendy. Firma nadal o nim pamięta

Jeszcze kilka tygodni temu wycieki map drogowych firmy wskazywały na debiut odświeżenia rodziny Ryzen 5000 w formie układów Ryzen 6000 Warhol na 6 nm procesie produkcyjnym i architekturze Zen 3+. Ostatnio jednak mówi się o przyspieszeniu premiery rodziny Raphael z wykorzystaniem 5nm procesu i architektury Zen 4 przez konkurencje ze strony Intela. To jednak tylko plotki i przypuszczenia. Wedle pierwotnych zapowiedzi AMD powinniśmy bowiem doczekać się nich dopiero w 2022 roku.