7 nm procesory Intela Meteor Lake już gotowe. Na premierę jednak poczekamy

Chociaż na rynku procesorów mamy dostęp dopiero do 11. generacji Intel Core, to już teraz firma potwierdziła zakończenie prac nad 14. generacją, która to zapewni nam 7 nm procesory Intela Meteor Lake.
7 nm procesory Intela Meteor Lake, Meteor Lake, Intel Meteor Lake
7 nm procesory Intela Meteor Lake, Meteor Lake, Intel Meteor Lake

Obecnie na rynku mamy wspominaną rodzinę Intel Core iX-11XXX o nazwie Rocket Lake, która to jest już z nami od marca tego roku, bazując na 14 nm procesie produkcyjnym, architekturze rdzeni Cypress Cove i gnieździe LGA1200, wspierając przy tym interfejs PCIe 4.0 oraz pamięci DDR4.

Czytaj też: Dostaniemy więcej pasywnie chłodzonych płyt X570 od Asusa

Jeszcze pod koniec tego roku doczekamy się rewolucji w rodzinie Intel Core, bo kiedy procesory Alder Lake zadebiutują, przynosząc ze sobą nową architekturę i 10nm proces technologiczny Enhanced SuperFin, rozpoczną nową erę dla CPU Intela. Mowa bowiem o przejściu na podstawkę LGA1700, wsparcie DDR5 i PCIe 5.0 przy wprowadzeniu unikalnej struktury podziału rdzeni na te małe energooszczędne i wielkie, znacznie wydajniejsze i bardziej prądożerne.

To właśnie od Alder Lake i chipsetu z serii 600 Intel rozpocznie wreszcie swoją ofensywę na rynku procesorów po wielu latach stagnacji i pozwoleniu AMD na podbój segmentu konsumenckiego i profesjonalnego z rodziną Ryzen. Na szczegóły musimy wprawdzie jednak czekać, ale już teraz wiemy, że po Alder Lake nadejdzie era Raptor Lake w 2022 roku i Meteor Lake rok później na desktopowym poletku.

Czytaj też: Najwydajniejszy dysk HDD na świecie. Oto Seagate Mach.2 Exos 2X14

Procesory Intela Meteor Lake już pewne. Na premierę poczekamy jednak sporo, bo dwa lata

Dziś stało się to pewne, jako że Intel oficjalnie ogłosił, że układ krzemowy układów z rodziny Meteor Lake został “taped-in”, co oznacza tyle, że po prostu jego projekt został ukończony i można już zacząć produkować gotowe chipy.

Czytaj też: Projekt chłodzenia zdradza szczegóły LGA1700, czyli Socket V Intela

Same w sobie procesory Meteor Lake mają ponoć powstawać z użyciem technologii Intel Foveros i 7nm procesem technologicznym Enhanced SuperFin. Ich architektura rdzeni ma być z kolei hybrydą Redwood Cove i Next Mont przy zachowaniu podejścia niemonolitycznej struktury i podziału na wspomniane dwa rodzaje rdzeni. Premiera? Ponoć już za dwa lata i wspomina się, że te procesory będą ostatnimi układami kompatybilnymi z LGA1700, po których nadejdzie Lunar Lake-S.