Procesory Sapphire Rapids Intela skorzystają z mikroarchitektury Golden Cove

Intel poniekąd właśnie jasno potwierdził, z czego dokładnie będą korzystać procesory Sapphire Rapids, jeśli idzie o ich mikroarchitekturę. Wprawdzie bezpośrednio tego nie zrobił, ale ujawniona dokumentacja jest jednoznacznym przypieczętowaniem tej informacji.
Procesory Sapphire Rapids Intela skorzystają z mikroarchitektury Golden Cove

Wszystko sprowadza się do łatki na jądro Linuxa, którą wprowadził weteran z firmy Intela, Andi Kleen. Mowa po prostu o poprawce w komentarzu do Sapphire Rapids-X, czyli układów, które były oznaczone do tej pory, jako te bazujące na Willow Cove. Teraz ta błędna informacja została skorygowana, a sam Kleen jasno dał w komentarzu do zrozumienia, że procesory Sapphire Rapids używają mikroarchitektury Golden Cove, a nie Willow Cove.

Czytaj też: Intel ogłosił pamięci Optane H20, a w sierpniu pokaże coś wyjątkowego

Szczerze? Wiedzieliśmy o tym od dawna, bo choć dotychczasowy wpis wprowadzał ogromny zamęt, to wszystkie wycieki na temat procesorów oraz planów Intela mówiły jasno, czego powinniśmy oczekiwać. Tego będzie z kolei sporo, bo Golden Cove będą obsługiwać powoli wyłaniający się na rynku masowym standard pamięci DDR5, a także interfejs PCIe 5.0 oraz CXL 1.1 (Compute Express Link). Innymi słowy, tak – procesory Alder Lake i Sapphire Rapids będą wykorzystywały tę samą architekturę.

Przeznaczone do zwyczajnych użytkowników procesory Alder Lake będą miały wiele wspólnego z ich serwerowymi i profesjonalnymi odpowiednikami. Tak – chodzi o procesory Sapphire Rapids

Czytaj też: Gamingowe moduły DDR5 Polaris RGB od GeIL zapowiedziane

To z kolei ciągnie za sobą kolejne informacje, sprowadzające się do tego, że obie serie procesorów będą wykorzystywać 10nm procesor produkcyjny Enhanced SuperFin i łączyć na swoim pakiecie kilka układów krzemowych. Warto też wyjaśnić, że choć Sapphire Rapids wydają się jedynie kolejnymi modelami na rynek serwerowy, to w rzeczywistości wprowadzą też stosowane dawniej konsumenckie procesory do zastosowań profesjonalnych.

Czytaj też: Test płyty głównej Z590I Aorus Ultra

W przeszłości z kolei jeden z tych serwerowych Xeonów 4. generacji został sfotografowany (via Videocardz) i to nawet bez odpromiennika ciepła. Pod nim ukryły się cztery połączone matryce krzemowe, ujawniając, że procesory o nazwie kodowej Sapphire Rapids będą miały do 56 rdzeni i do 80 linii PCIe Gen 5.0. Wspomina się też, że będą obsługiwać pamięci DDR5 taktowane z częstotliwością 4800 MHz w konfiguracji ośmiokanałowej, a niektóre z nich będą miały pamięć HBM2e o pojemności do 64 GB.