Trudno uwierzyć, jak niewiele firm odpowiada za ponad połowę wyrzucanych tworzyw sztucznych jednorazowego użytku

Badanie prowadzone przez naukowców z London School of Economics, Wood Mackenzie i Stockholm Environment Institute wzięło pod lupę około 1000 fabryk, które produkują surowce potrzebne do wytwarzania produktów jednorazowego użytku. Wnioski okazały się mało optymistyczne.
Trudno uwierzyć, jak niewiele firm odpowiada za ponad połowę wyrzucanych tworzyw sztucznych jednorazowego użytku

Wyszło bowiem na jaw, że zaledwie 20 firm odpowiada za ponad połowę tworzyw sztucznych, które są wyrzucane na całym świecie. Do grona tych materiałów zalicza się między innymi plastikowe butelki, opakowania na żywność czy foliowe torebki. Problem polega na tym, że tego typu przedmioty są zazwyczaj wykorzystywane w sposób jednokrotny i kończą na wysypiskach śmieci, bądź – co gorsza – w lasach, rzekach czy oceanach.

Naukowcy postanowili dowiedzieć się, które przedsiębiorstwa tworzą podstawy łańcucha dostaw tworzyw sztucznych i wytwarzają polimery stanowiące kluczowe elementy w produkcji takich materiałów. Okazało się, iż 20 firm petrochemicznych stanowi źródło 55 procent plastikowych odpadów jednorazowego użytku spotykanych na całym świecie. Autorzy badania obliczyli nawet, które kraje emitują najwięcej plastikowych odpadów w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Dwa pierwsze miejsca na niechlubnym podium zajęła Australia oraz Stany Zjednoczone.

55% tworzyw sztucznych jest produkowanych za sprawą 20 firm z całego świata

Wspomniane polimery są w większości produkowane poprzez przetwarzanie paliw kopalnych, do których zalicza się m.in. ropę naftową, gaz i węgiel. Wnioski płynące z przeprowadzonych analiz zostały opisane przez Minderoo Foundation. Autorzy wyszczególnili też grono 20 największych trucicieli środowiska. Znalazły się w nim: Dow, Sinopec, Indorama Ventures, Saudi Aramco, PetroChina, LyondellBasell, Reliance Industries, Braskem, Alpek SA de CV, Borealis, Lotte Chemical, INEOS, Total, Jiangsu Hailun Petrochemical, Far Eastern New Century, Formosa Plastics Corporation, China Energy Investment Group, PTT i China Resources.

Jakby tego było mało, produkcja tworzyw sztucznych ma wzrosnąć o 30% w ciągu najbliższych pięciu lat. W ten sposób zapewne zwiększą się emisje dwutlenku węgla, który napędza zmiany klimatu oraz przybędzie odpadów stanowiących coraz większe zagrożenie dla środowiska naturalnego. Przedstawiciele ExxonMobil, czyli “lidera” zestawienia producentów, podkreślają, że ich firma jest założycielem tzw. Alliance to End Plastic Waste i łącznie przeznaczyła 1 mld na opracowanie rozwiązań mających przeciwdziałać problemowi zanieczyszczenia naszej planety.