Przerażająca ryba została wyrzucona na plażę. Co wiemy o tym głębinowym gatunku?

Na jednej z kalifornijskich plaż znaleziono szczątki ryby z rzędu żabnicowatych, który jest rzadko spotykany i cechuje się występowaniem na ogromnych głębokościach. Pozostałości zwierzęcia znajdują się w zaskakująco dobrym stanie, a naukowcy próbują zrozumieć, jak tam trafiły.
Przerażająca ryba została wyrzucona na plażę. Co wiemy o tym głębinowym gatunku?

Jeśli już udaje się spotkać przedstawicieli tego gatunku, to zazwyczaj na głębokości ok. 900 metrów. Rząd żabnicowatych składa się z ponad 200 gatunków, które są rozmieszczone na niemal całym świecie. W tym przypadku naukowcy przypuszczają, że mają do czynienia z przedstawicielką rodziny maszkarowatych.

Otwór gębowy martwej ryby jest wypełniony dziesiątkami ostrych zębów, a na wierzchu jej głowy znajduje się charakterystyczna “żarówka”. Ten element budowy odpowiada za bioluminescencję, która umożliwia funkcjonowanie organizmom występującym na dużych głębokościach.

Samice należącego do opisywanego gatunku mogą osiągać ok. 60 centymetrów długości, jednak większe zdziwienie mogą budzić w tym względzie samce. Dorastają one bowiem do zaledwie 2-3 centymetrów i rozmnażają się w niesamowity sposób. Wgryzają się zębami w samice, by następnie zostać czymś, co określa się mianem pasożytów seksualnych. Jeśli chodzi o ten konkretny okaz, wyrzucony na plażę w Kalifornii, to najprawdopodobniej zostanie on przeniesiony do Muzeum Historii Naturalnej w Los Angeles.

Ryba znaleziona na plaży najprawdopodobniej należy do rodziny maszkarowatych i jest samicą

Organizmy takie jak ryby przynależące do rzędu żabnicowatych budzą szczególne zainteresowanie badaczy ze względu na niesamowitą drogę ewolucyjną, jaką przeszły. Życia na dużych głębokościach, gdzie w zasadzie nie dociera światło słoneczne, zmusiło maszkarowate i inne rodziny do rozwinięcia własnych sposobów na wytwarzanie światła. Poświęcone im badania mogą wyjaśnić nie tylko historię życia na Ziemi, ale też dostarczyć potencjalnych wskazówek dotyczących pozaziemskich organizmów.