Informacje o Ryzen 8000 Granite Ridge. To procesory AMD na bazie Zen 5

Tak jakby informacje o procesorach Ryzen 7000 i Ryzen 6000 Wam nie wystarczyły przy obecnej sytuacji na rynku, gdzie panują dopiero układu Ryzen 5, to oto mam dla Was coś specjalnego – Ryzen 8000 Granite Ridge na bazie architektury Zen 5.
Ryzen 8000 Granite Ridge, procesory AMD na bazie Zen 5, Ryzen 8000 Granite Ridge, Ryzen 8000, Granite Ridge,
Ryzen 8000 Granite Ridge, procesory AMD na bazie Zen 5, Ryzen 8000 Granite Ridge, Ryzen 8000, Granite Ridge,

Ostatnie dni okazały się niebywale owocne pod kątem przecieków na temat nowych procesorów AMD, co jest swoistą odpowiedzią na rozpisywanie się o nadchodzących Intelach Alder Lake przed dwoma tygodniami. Tym jednak razem wychodzimy w przyszłość dalej, niż zwykle, bo po raz pierwszy dowiedzieliśmy się, że procesory AMD Ryzen 8000 trafią na rynek pod nazwą kodową Granite Ridge.

Czytaj też: GeForce RTX 3080 Ti w AotS, czyli pierwszy wyciek możliwości karty w grze

Pierwsze informacje o procesorach Ryzen 8000 “Granite Ridge”

Na to jednak sobie długo poczekamy, bo obecnie oczekujemy premiery procesorów Ryzen Warhol i Ryzen Raphael, które to mają zadebiutować kolejno pod koniec tego i następnego roku. Tak jak Ryzen 6000 Warhol wprowadzą na rynek połączenie architektury Zen 3+ oraz 6 nm procesu technologicznego, tak Ryzen 7000 Raphael już architekturę Zen 4 oraz 5 nm proces produkcji.

Czytaj też: Nowe dyski SSD WD Black do konsol i coś budżetowego z myślą o PCtach

itacg

Na procesory Ryzen 8000 poczekamy więc w najlepszym przypadku do 2023 roku i najpewniej będzie warto, bo wtedy te układy sięgną po 3 nm proces produkcji i kolejną nową generację architektury – Zen 5. Dziś poznaliśmy wreszcie ich nazwę kodową, Granite Ridge, choć już od dłuższego czasu wiemy z plotek, że ich wersje APU (ze zintegrowanym rdzeniem graficznym) w postaci Ryzen 8000G zadebiutują w 2024 roku i będą nosić nieoficjalnie miano Strix Point.

Czytaj też: Nvidia zapowiada nowe karty GeForce, a firmy trzecie zdradzają wszystko

Układy Strix Point są zresztą szalenie interesujące, bo i tym razem wskazano, że będą składać się ze rdzeni na bazie Zen 5 i Zen 4. Wcześniej z kolei wspominano, że te APU sięgną po podejście big.LITTLE znane z ARM, czyli podział rdzeni na te większe wysokowydajne i mniejsze energooszczędne. Przeciek sprzed miesiąca wspominał o obecności na pokładzie APU Strix Point do maksymalnie 8 dużych i 4 małych rdzeni, wsparciu DDR5, nowego podsystemu pamięci i obecności rdzenia graficznego na bazie architektury RDNA.