Ryzen 8000 Granite Ridge, procesory AMD na bazie Zen 5, Ryzen 8000 Granite Ridge, Ryzen 8000, Granite Ridge,

Informacje o Ryzen 8000 Granite Ridge. To procesory AMD na bazie Zen 5

Tak jakby informacje o procesorach Ryzen 7000 i Ryzen 6000 Wam nie wystarczyły przy obecnej sytuacji na rynku, gdzie panują dopiero układu Ryzen 5, to oto mam dla Was coś specjalnego – Ryzen 8000 Granite Ridge na bazie architektury Zen 5.

Ostatnie dni okazały się niebywale owocne pod kątem przecieków na temat nowych procesorów AMD, co jest swoistą odpowiedzią na rozpisywanie się o nadchodzących Intelach Alder Lake przed dwoma tygodniami. Tym jednak razem wychodzimy w przyszłość dalej, niż zwykle, bo po raz pierwszy dowiedzieliśmy się, że procesory AMD Ryzen 8000 trafią na rynek pod nazwą kodową Granite Ridge.

Czytaj też: GeForce RTX 3080 Ti w AotS, czyli pierwszy wyciek możliwości karty w grze

Pierwsze informacje o procesorach Ryzen 8000 „Granite Ridge”

Na to jednak sobie długo poczekamy, bo obecnie oczekujemy premiery procesorów Ryzen Warhol i Ryzen Raphael, które to mają zadebiutować kolejno pod koniec tego i następnego roku. Tak jak Ryzen 6000 Warhol wprowadzą na rynek połączenie architektury Zen 3+ oraz 6 nm procesu technologicznego, tak Ryzen 7000 Raphael już architekturę Zen 4 oraz 5 nm proces produkcji.

Czytaj też: Nowe dyski SSD WD Black do konsol i coś budżetowego z myślą o PCtach

itacg

Na procesory Ryzen 8000 poczekamy więc w najlepszym przypadku do 2023 roku i najpewniej będzie warto, bo wtedy te układy sięgną po 3 nm proces produkcji i kolejną nową generację architektury – Zen 5. Dziś poznaliśmy wreszcie ich nazwę kodową, Granite Ridge, choć już od dłuższego czasu wiemy z plotek, że ich wersje APU (ze zintegrowanym rdzeniem graficznym) w postaci Ryzen 8000G zadebiutują w 2024 roku i będą nosić nieoficjalnie miano Strix Point.

Czytaj też: Nvidia zapowiada nowe karty GeForce, a firmy trzecie zdradzają wszystko

Układy Strix Point są zresztą szalenie interesujące, bo i tym razem wskazano, że będą składać się ze rdzeni na bazie Zen 5 i Zen 4. Wcześniej z kolei wspominano, że te APU sięgną po podejście big.LITTLE znane z ARM, czyli podział rdzeni na te większe wysokowydajne i mniejsze energooszczędne. Przeciek sprzed miesiąca wspominał o obecności na pokładzie APU Strix Point do maksymalnie 8 dużych i 4 małych rdzeni, wsparciu DDR5, nowego podsystemu pamięci i obecności rdzenia graficznego na bazie architektury RDNA.