Obejrzyjcie samochodowe dzieła sztuki BMW w wykonaniu sztucznej inteligencji

BMW pochwaliło się, co sztuczna inteligencja i artystyczny sznyt mogą wspólnie zmalować na trzech Gran Coupe z serii 8. Co powiecie na te samochodowe dzieła sztuki BMW?
samochodowe dzieła sztuki BMW, BMW, dzieła sztuki BMW
samochodowe dzieła sztuki BMW, BMW, dzieła sztuki BMW

Nie jest to pierwszy raz, kiedy firma postanawia pobratać się ze sztuką, bo w rzeczywistości samochody artystyczne BMW są pewną tradycją firmy. Te powstają już od 1975 roku, czyli roku, kiedy kultowy 3.0 CSL otrzymał barwne wykończenie od Alexandra Caldera z okazji debiutu wyścigowego na 24-godzinnym wyścigu w Le Mans. Wtedy to otworzono furtkę do współprac z artystami najwyższej klasy, ale teraz do gry weszło coś znacznie bardziej nowoczesnego, bo sztuczna inteligencja.

Tym razem samochodowe dzieła sztuki BMW przygotowała dla nas sztuczna inteligencja. Czujecie się… zaszczyceni?

W tej najnowszej serii artystycznej o nazwie The Ultimate AI Masterpiece, która niestety powstała tylko w wirtualnym świecie w grę weszły jedne z najbardziej dostojnych coupe BMW, czyli najnowsi przedstawiciele serii 8. Za “pomalowanie” ich lakieru odpowiada specjalne oprogramowanie napędzane sztuczną inteligencją, które to zapoznało się z ponad 50000 dzieł sztuki z ponad 900 lat, jak również 50 wyselekcjonowanych dzieł współczesnych artystów, z którymi BMW współpracowało przez ostatnie 50 lat.

Korzystając z nowo odkrytego zrozumienia sztuki klasycznej i współczesnej, oprogramowanie wygenerowało “swoje widzimisię”, które przedstawiło na trzech powyższych modelach, pozostawiając pytanie – czy doczekamy się wyprodukowania tego typu modelu przez BMW, a jeśli już, to który wariant chcielibyście?

Ten projekt doczekał się komentarza Nathana Shipleya, technologa z Goodby:

Sztuczna inteligencja to wyłaniająca się forma twórczej ekspresji. Łączenie dzieł historycznych z wyselekcjonowanymi dziełami nowoczesnymi i wyświetlanie obrazów na seriio 8 Gran Coupe stanowi bezpośredni ukłon w stronę historii łączenia samochodów, sztuki i technologii BMW.– powiedział Nathan Shipley, technolog Goodby.

Znacznie bardziej “tradycyjnym” modelem w ramach serii tych samochodowych dzieł sztuki BMW był przed rokiem BMW M2 Competition by FUTURA 2000. Odpowiadał za niego Leonard Hilton McGurra, który połączył siły z BMW, aby stworzyć trzy malowane ręcznie unikalne wersje sportowego coupe.