samochodowe dzieła sztuki BMW, BMW, dzieła sztuki BMW

Obejrzyjcie samochodowe dzieła sztuki BMW w wykonaniu sztucznej inteligencji

BMW pochwaliło się, co sztuczna inteligencja i artystyczny sznyt mogą wspólnie zmalować na trzech Gran Coupe z serii 8. Co powiecie na te samochodowe dzieła sztuki BMW?

Nie jest to pierwszy raz, kiedy firma postanawia pobratać się ze sztuką, bo w rzeczywistości samochody artystyczne BMW są pewną tradycją firmy. Te powstają już od 1975 roku, czyli roku, kiedy kultowy 3.0 CSL otrzymał barwne wykończenie od Alexandra Caldera z okazji debiutu wyścigowego na 24-godzinnym wyścigu w Le Mans. Wtedy to otworzono furtkę do współprac z artystami najwyższej klasy, ale teraz do gry weszło coś znacznie bardziej nowoczesnego, bo sztuczna inteligencja.

Tym razem samochodowe dzieła sztuki BMW przygotowała dla nas sztuczna inteligencja. Czujecie się… zaszczyceni?

W tej najnowszej serii artystycznej o nazwie The Ultimate AI Masterpiece, która niestety powstała tylko w wirtualnym świecie w grę weszły jedne z najbardziej dostojnych coupe BMW, czyli najnowsi przedstawiciele serii 8. Za „pomalowanie” ich lakieru odpowiada specjalne oprogramowanie napędzane sztuczną inteligencją, które to zapoznało się z ponad 50000 dzieł sztuki z ponad 900 lat, jak również 50 wyselekcjonowanych dzieł współczesnych artystów, z którymi BMW współpracowało przez ostatnie 50 lat.

Korzystając z nowo odkrytego zrozumienia sztuki klasycznej i współczesnej, oprogramowanie wygenerowało „swoje widzimisię”, które przedstawiło na trzech powyższych modelach, pozostawiając pytanie – czy doczekamy się wyprodukowania tego typu modelu przez BMW, a jeśli już, to który wariant chcielibyście?

Ten projekt doczekał się komentarza Nathana Shipleya, technologa z Goodby:

Sztuczna inteligencja to wyłaniająca się forma twórczej ekspresji. Łączenie dzieł historycznych z wyselekcjonowanymi dziełami nowoczesnymi i wyświetlanie obrazów na seriio 8 Gran Coupe stanowi bezpośredni ukłon w stronę historii łączenia samochodów, sztuki i technologii BMW.

– powiedział Nathan Shipley, technolog Goodby.

Znacznie bardziej „tradycyjnym” modelem w ramach serii tych samochodowych dzieł sztuki BMW był przed rokiem BMW M2 Competition by FUTURA 2000. Odpowiadał za niego Leonard Hilton McGurra, który połączył siły z BMW, aby stworzyć trzy malowane ręcznie unikalne wersje sportowego coupe.