Specyfikacja procesorów Intel Tiger Lake-H wyciekła

Na dobre minęły już czasy, kiedy ważne premiery w świecie technologii rzeczywiście doczekiwały się ujawnienia w dniu debiutu. Nowe procesory i karty graficzne nie są od tego wyjątkiem i tak też tym razem możemy przedpremierowo podejrzeć, co ciekawego ujawnia specyfikacja procesorów Intel Tiger Lake-H. 
Specyfikacja procesorów Intel Tiger Lake-H, Specyfikacja Intel Tiger Lake-H, Intel Tiger Lake-H, Tiger Lake-H
Specyfikacja procesorów Intel Tiger Lake-H, Specyfikacja Intel Tiger Lake-H, Intel Tiger Lake-H, Tiger Lake-H

Wprawdzie jeśli idzie o Intela, to najgorętszą premierą będzie ta dotycząca układów Alder Lake, ale zanim ta nadejdzie pod koniec tego roku, już 11 maja Intel ujawni wszystkie szczegóły wybrakowanej od targów CES 2021 rodziny procesorów Tiger Lake-H. Nie są to procesory desktopowe, a wydajne wersje układów z wyższym TDP do urządzeń mobilnych, których słabsze, ale energooszczędniejsze odpowiedniki dostaliśmy już znacznie wcześniej w ramach serii Tiger Lake z maksymalnie czterema rdzeniami i TDP na poziomie 35 W.

Te wysokowydajne, mobilne procesory powstają z wykorzystaniem 10nm procesu produkcyjnego i mikroarchitektury Willow Cove, zapewniając wyposażonym w nie laptopom dostęp do interfejsu PCIe czwartej generacji (do 20 dostępnych linii) i 24 linii PCIe 3.0 co umożliwi producentom dorzucanie na pokład dysków SSD “ery PCIe 4.0”. Oprócz nich laptopy wyposażone w jeden z pięciu ujawnionych właśnie procesorów będą najczęściej sięgały po dedykowane karty graficzne GeForce RTX 3000 lub Radeon RX 6000M, choć mają w sobie wbudowaną zintegrowany rdzeń graficzny. 

Za wyciek informacji z najważniejszymi slajdami z prezentacji musimy podziękować serwisowi HD-Tecnologia, który wszedł w ich posiadanie w nieznanych okolicznościach. Jednak, jako że premiera pięciu ujawnionych właśnie procesorów Intel Tiger Lake-H zbliża się już tuż tuż, to wiarygodność tych slajdów jest szalenie wysoka. 

Ofertę wieńczy nowy flagowy procesor mobilny w postaci Intel Core i9-11980HK, który to jest odblokowany w myśl podkręcania, ale już po montażu w topowych laptopach będzie w stanie podkręcać swoje dwa rdzenie aż do 5 GHz, jako jedyny wśród pozostałych z możliwością podbicia wszystkich na raz do 4,5 GHz. Zaoferuje przy tym 8 rdzeni fizycznych z obsługą wielowątkowości, czyli jednocześnie 16 wątków, będąc taktowanym podstawowym zegarem 3,3 GHz. Jego TDP wyniesie z kolei niebywałe 65W, co również wyróżni go na tle pozostałych procesorów, choć obok niego znajdą się dwa inne 8-rdzeniowe układy, ale już z TDP na poziomie 35 W (Core i9-11900H i Core i9-11800H). Resztę składu uzupełnią już sześciordzeniowe procesory i5-11400H oraz i5-11260H. 

Chociaż wydajność tych topowych procesorów Intel Tiger Lake-H pozostaje tajemnicą, firma pokusiła się o porównanie w grach i5-11400H z Ryzen 9 5900HS w połączeniu z RTX 3060 w laptopach ASUSa. Choć różnica platform sprowadza się do wyższego o 15 W TDP karty graficznej w przypadku platformy AMD, to procesor Intela wypadł lepiej w czterech na siedmiu grach o dosyć procesorowo-zorientowanym wymaganiom.