Superkomputery będą nawet 100 razy szybsze

Nadchodzi przełom w projektowaniu superkomputerów. Naukowcy odkryli, że rekonfigurowalne sieci optyczne pozwolą na 100 razy szybsze przesyłanie danych. Jak to możliwe?
Przyszłe superkomputery będą jeszcze szybsze

Przyszłe superkomputery będą jeszcze szybsze

Wyobraźmy sobie, że jesteśmy w stanie przeczytać całą książkę w ciągu jednej sekundy, ale otrzymujemy tylko pojedyncze strony w ciągu minuty. Jest to analogiczne do działania superkomputera.

Mimo iż procesory superkomputerów mogą przetwarzać ogromne ilości danych na sekundę, ich przepływ między nim a podsystemami maszyny nie jest tak wydajny, tworząc wąskie gardło transferu danych. Aby rozwiązać ten problem, grupa naukowców opracowała projekt systemu obejmujący rekonfigurowalne sieci o nazwie FLEET, który może potencjalnie przyspieszyć transfer danych 100 razy. Wstępny projekt, będący częścią projektu DARPA-hard, został opisany w “IEEE Internet Computing”.

Nowe, szybsze sieci

Karty sieciowe są krytycznymi komponentami sprzętowymi, które łączą komputery z sieciami, ułatwiając transfer danych. Obecnie jednak komponenty te pozostają daleko w tyle za procesorami komputerowymi pod względem szybkości przetwarzania danych.

Procesory i sieci optyczne działają z prędkością terabitów na sekundę (Tb/s), ale obecne karty sieciowe używane do przesyłania danych do i z sieci działają zazwyczaj w zakresie gigabitów na sekundę.Seth Robertson, główny naukowiec w Peraton Labs, który kieruje projektem FLEET

Częścią rozwiązania opracowanego przez jego zespół jest rozwój Optycznych Kart Sieciowych (O-NIC), które mogą być podłączone do istniejącego sprzętu komputerowego. Podczas gdy tradycyjne karty sieciowe mają zazwyczaj jeden port, nowo zaprojektowane O-NIC mają dwa porty i mogą obsługiwać transfer danych między wieloma różnymi rodzajami podzespołów komputera. Są one połączone z przełącznikami optycznymi, które pozwalają systemowi na szybką rekonfigurację przepływu danych w zależności od potrzeb.

Połączenia mogą być modyfikowane przed lub w trakcie wykonywania zadań, aby dopasować się do różnych urządzeń w czasie.Fred Douglis, główny badacz w Peraton Labs i współtwórca projektu FLEET

Aby wspierać możliwość rekonfiguracji, naukowcy zaprojektowali nowe oprogramowanie, które określa najlepszą konfigurację i odpowiednio dostosowuje przepływ danych. To może znacznie przyspieszyć działanie przyszłych maszyn.

FLEET jest wciąż na wczesnym etapie rozwoju. Wstępny projekt O-NIC i obsługującego kartę oprogramowania został osiągnięty już w pierwszym roku projektu zaplanowanego na cztery lata. Jednak po ukończeniu prac zespół przewiduje, że nowy interfejs sieciowy osiągnie prędkość 12 Tb/s w oparciu o obecną (piątą) generację PCIe, czyli połączenie Point-to-Point pozwalające na przesyłanie danych z dużą prędkością, instalację kart rozszerzeń na płycie głównej. Dzięki nowszym generacjom PCIe, FLEET może osiągnąć jeszcze większe prędkości.

FLEET będzie niemal całkowicie zależny od komponentów dostępnych na rynku, z wyjątkiem nowo zaprojektowanych O-NIC, co oznacza, że sieci te mogą być łatwo zintegrowane z istniejącymi systemami komputerowymi.