Zintegrowane układy zmiany napięcia DDR5 Samsunga oficjalnie

Nowy standard pamięci operacyjnej w świecie komputerów desktopowych przyniesie całą masę nowości, zmian i ulepszeń. Wśród nich nie zabraknie specjalnego, niewykorzystywanego w żadnych “DDRkach” układów zmiany napięcia DDR5, którym właśnie pochwalił się Samsung.
układy zmiany napięcia DDR5 Samsunga, zmiany napięcia DDR5
układy zmiany napięcia DDR5 Samsunga, zmiany napięcia DDR5

Warto wiedzieć, że w standardzie DDR, DDR2, DDR3 i DDR4 za zasilanie pamięci zawsze odpowiadała płyta główna. To ona konwertowała napięcie na niższe, pozostawiając moduły “wolnymi” od tego obowiązku, ale nowy standard wymusi na DDR5 zabawę jeszcze w zmiany napięcia. Trafiać będzie do nich więc linia V12, której napięcie będą musiały zbić do swojego natywnego 1,1 V, co choć brzmi, jak wada, to w rzeczywistości powinno sprawdzać się lepiej pod kątem stabilności, jak to miało kiedyś miejsce z procesorami.

Czytaj też: Test chłodzenia XPG Levante 360

Teraz wiecie już wszystko, żeby zrozumieć ogłoszone właśnie przez firmę Samsung Electronics pierwsze na świecie zintegrowane układy scalone do zarządzania energią (PMIC) – S2FPD01, S2FPD02 i S2FPC01 dla modułów DDR5. Pomimo wspomnianej stabilności, tego typu podejście zwiększy na dodatek trwałość płyty głównej, rozszerzy kompatybilność, a nawet zwiększy integralność sygnału.

System zarządzania mocą modułów DDR5 od Samsunga

Oczywiście wiele zależy też od tego, jakie w rzeczywistości układy zmiany napięcia producent umieści na swoich modułach DDR5, o czym Samsung doskonale wie. Dlatego w celu poprawy wydajności i reakcji na zmiany obciążenia, jego nowe PMIC wyprodukowane w 90 nm procesie zostały wyposażone w wysokowydajny sterownik bramki hybrydowej i opatentowany asynchroniczny dwufazowy schemat sterowania.

Czytaj też: Procesor Ryzen 5950XT na horyzoncie? AMD może zapewnić sobie wreszcie zegar do 5 GHz

Sterownik bramki hybrydowej w miejscu liniowego regulatora sprawia, że nowe PMIC firmy Samsung mogą działać z wydajnością energetyczną do 91%, ale to schemat sterowania napięciem gra tutaj głównie skrzypce. Umożliwia bowiem szybką konwersję napięcia stałego i świetną regulację na prawie stałych poziomach. Schemat sterowania obejmuje również metody modulacji szerokości i częstotliwości impulsów, co zapobiega opóźnieniom i awariom podczas przełączania trybów.

Czytaj też: GeForce RTX 3060 LHR od Gigabyte. Wojna z górnikami rusza. Cel? Niższe ceny

Tak więc podczas gdy układy zmiany napięcia S2FPD01 i S2FPD02 trafią kolejno na moduły DDR5 o mniejszej i wyższej gęstości pamięci z myślą o centrach danych i serwerach, S2FPC01 znajdzie się już w domowych komputerach stacjonarnych lub laptopach.