Wulkany na Marsie nadal aktywne? Może to zwiększać szanse na znalezienie tam życia

Badania struktur wulkanicznych pokrywających powierzchnię Marsa wykazały, że pozostałości lawy na terenie Elysium Planitia wydają się zaskakująco nowe. Mogą one pochodzić z ostatnich 50 000 lat.
Wulkany na Marsie nadal aktywne? Może to zwiększać szanse na znalezienie tam życia

Artykuł opublikowanych w Icarus sugeruje, że zespół astronomów pod kierownictwem Davida Horvatha z Planetary Science Institute i University of Arizona przeanalizował osady wulkaniczne znajdujące się w obrębie Elysium Planitia, czyli równiny położonej na północ od tamtejszego równika. Jeśli teoria o pojawieniu się tam lawy w ciągu ostatnich 50 000 lat się potwierdzi, będzie to najmłodsze złoże wulkaniczne znalezione na Czerwonej Planecie.

Taki okres jest bowiem bardzo nieodległy, szczególnie w perspektywie kosmicznej. Nowe znalezisko może oznaczać, że Mars był zamieszkiwany (lub przynajmniej panujące tam warunki to umożliwiały) w stosunkowo niedawnych czasach. Wulkaniczne obszary pokryte lodem, znajdujące się m.in. na Islandii, są zamieszkiwane przez różne formy bakterii – być może podobnie jest lub było na czwartej planecie od Słońca.

Wulkany na Marsie były aktywne jeszcze co najmniej 3 mln lat temu, ale nowe dane zaskakują

Warto zauważyć, że w tym samym regionie wykryto inne poszlaki świadczące o zaskakującej aktywności zachodzącej na Marsie. Lądownik InSight, który znajduje się zaledwie 1600 kilometrów od Elysium Planitia, wykrył aktywność geologiczną zachodzącą na terenie tzw. Cerberus Fossae.

Tego typu pomiary, połączone z rezultatami analiz zdjęć satelitarnych sugerują, że pod powierzchnią Mars może być aktywnym obiektem. Oczywiście nie można nadinterpretować tych danych, ponieważ pojawienie się lawy na Czerwonej Planety w ciągu ostatnich setek bądź tysięcy lat wydaje się sprzeczne z dotychczasowymi ustaleniami. Ale nie da się tego wykluczyć. Wszak trzęsienia ziemi mogą powodować erupcje magmy na Ziemi, a skoro takowe wykryto w Cerberus Fosse, to być może jest to jeden z mechanizmów “wyzwalających”. Rzeczony obszar znajduje się niedaleko krateru uderzeniowego Zunil. Istnieje szansa, że kolizja, za sprawą której powstał ten krater, zapoczątkowała aktywność wulkaniczną na Marsie.