Intel Core-1800, czyli wyciek procesora Alder Lake-S

Premiera procesorów AMD Ryzen odmieniła rynek CPU w 2017 roku, pozostawiając Intela w cieniu, ale na szczęście walka trwa nadal i jeszcze w tym roku nabierze rumieńców. Teraz, dzięki najnowszemu wyciekowi procesora Alder Lake-S w postaci dziwacznie nazwanego Intel Core-1800 możemy podejrzeć, co tam ciekawego przygotowuje dla nas Intel. 
Intel Core-1800, wyciek procesora Alder Lake-S
Intel Core-1800, wyciek procesora Alder Lake-S

Alder Lake-S, czyli wyjątkowa konstrukcja w świecie PCtów

Nie bez powodu 12. generacja Intel Core interesuje nas, jak żadna inna wcześniej. Procesory Intel Alder Lake-S będą ogromnym odejściem od tego, do czego przyzwyczaiła nas firma, jako że sięgnie po zupełnie nową architekturę, otwierającą furtkę do niespodziewanej struktury rdzeni, jak na rynek komputerowy. Mowa o architekturze Intel Hybrid, której przykład widzieliśmy już w serii Lakefield, ale którą możemy też porównać do struktury rdzeni znanej z rynku smartfonów. W grę wchodzi podział na rdzenie mniejsze i bardziej energooszczędne (o nazwie Atom) oraz większe i wydajniejsze (Core), co zapewni przede wszystkim laptopom znaczącą poprawę żywotności na jednym ładowaniu, a w ujęciu procesorów do PCtów z pewnością przełoży się na mniejsze zużycie prądu. Liczymy też oczywiście na solidny skok wydajności. 

Jednak sama architektura nie będzie jedynym, co wyróżni serię procesorów Alder Lake-S, bo te wreszcie porzucą przestarzały już 14 nm proces produkcyjny i sięgną po 10 nm rozwiązanie Intela, na które czekamy od lat. Wprowadzą też ważne w ujęciu przyszłości wsparcie pamięci DDR5, a nawet interfejsu PCIe 5.0 do 48 linii, choć rynek konsumencki nie oswoił się jeszcze z wprowadzonym przed ponad rokiem PCIe 3.0. Całość przyprawi prawdopodobnie “współczynnik przełożenia” w kwestii pamięci (via Tom’s Hardware), co sprowadzi się do automatycznej zmiany częstotliwości pamięci operacyjnej względem częstotliwości pracy kontrolera pamięci. Tak też na “pierwszym biegu” będą działać na tym samym zegarze, a na “drugim biegu” kontroler ograniczy go o połowę, co umożliwi szerzej zakrojone przetaktowanie. 

Oczywiście wymusi to opracowanie zupełnie nowej płyty głównej i podstawki Socket V (LGA1700), co przyniesie dodatkowo szereg nowoczesnych portów, ale szczegóły na ten temat poznamy dopiero w następnych miesiącach, jako że premiera procesorów Alder Lake-S została wyznaczona na koniec bieżącego roku. 

Wyciek Intel Core-1800, czyli wyjątkowego procesora Alder Lake-S

Z kolei dziś, dzięki ujawnionym przez serwis Igor’sLAB możemy podejrzeć jeden z nadchodzących procesorów 12. generacji Intela, który to wewnętrznie jest nazywany mianem Core-1800/Alder Lake-S 881  i obecnie przyjmuje postać próbki inżynieryjnej drugiej rewizji, co jasno wskazuje, że nie powinniśmy brać na poważnie jego zegarów i TDP, ale pozostałe szczegóły specyfikacji i tak nie powinny ulec zmianie.

Powyżej możecie zobaczyć potwierdzenie wykorzystania 10 nm procesu produkcyjnego, podstawki LGA1700 i obecności aż 16 rdzeni, z czego połowa z nich wspiera wielowątkowość. Widać też, że połowa z tych rdzeni, to wysokowydajne Core, które odpowiadają za 16 rdzeni logicznych (wątków) i rozkręcają się wspólnie do 4 GHz, dzięki trybowi boost i zyskują kolejne 200 MHz przy automatycznym podkręcaniu sześciu, czterech i wreszcie jedynie dwóch rdzeni, które to mogą pochwalić się taktowaniem do 4,6 GHz. Z kolei energooszczędne rdzenie Atom dobiją do maksymalnie 3,4 GHz przy obciążeniu połowy z nich. Wszystko to przy napięciu 1,3147 voltów i TDP podniesionym w profilu Power Limit 2 do 228 W, choć pierwszy poziom, na którym to procesor będzie operował bez obciążenia, obniża TDP do 125 W.