Z czego wynika wzrost człowieka?

Jedną z cech, które z pewnością nas wyróżniają jest wzrost. Nie wiadomo jednak, dlaczego niektóre osoby są wysokie, podczas gdy inne cechują się niezbyt imponującymi gabarytami.
Z czego wynika wzrost człowieka?

Badania wykazały, że niedożywienie i choroby występujące w okresie dzieciństwa uniemożliwiają osiągnięcie pełnego rozwoju. W badaniu opublikowanym w 2016 r. w czasopiśmie eLife, przeprowadzonym przez naukowców z Imperial College London, udowodniono, że najwyżsi mężczyźni na świecie pochodzą z Holandii, podczas gdy najwyższe kobiety – z Łotwy.

Na przykład w Korei Południowej i Chinach panuje powszechne przekonanie, że zwiększenie średniego wzrostu w ciągu ostatnich dwóch pokoleń jest w dużej mierze następstwem lepszego odżywiania. W tym czasie zwiększyło się m.in. spożycie białka i wapnia. Istnieje też hipoteza zakładająca, że jakość żywności spadła wraz ze wzrostem konsumpcji fast foodów i np. Amerykanie nie stają się niżsi, ale rosną wolniej niż mieszkańcy innych krajów.

Wzrost człowieka jest jedną z cech wyróżniających nasz gatunek

Złe odżywianie nie jest jedynym czynnikiem środowiskowym, który może mieć wpływ na wzrost człowieka. Poważne choroby mogą również mieć w tym udział, zwłaszcza jeśli występują w dzieciństwie. Wymienia się tutaj celiakię, choroby kości czy anemię.. Chociaż niezdrowa dieta i poważne choroby mogą prowadzić do niższego wzrostu, to kluczowe wydają się predyspozycje genetyczne.

Co więcej, mutacje i zaburzenia równowagi hormonalnej zostały również powiązane z karłowatością, którą można podzielić na dwa podtypy. Pierwszy z nich powoduje, że niektóre części ciała są małe, podczas gdy inne są przeciętnej lub ponadprzeciętnej wielkości. Drugi typ natomiast wiąże się z sytuacją, w której wszystkie części ciała są proporcjonalnie mniejsze od przeciętnych wymiarów.

Oba rodzaje karłowatości mają podłoże genetyczne, a według naukowców z Uniwersytetu Stanforda istnieje około 200 wariantów genetycznych, które mogą je wywoływać. Niektóre z tych genów są dominujące, co oznacza, że dana osoba musi odziedziczyć geny tylko od jednego rodzica, podczas gdy inne są recesywne. Oznacza to, że dana osoba musi odziedziczyć geny od obojga rodziców.