Zdjęcia SoC AMD 4700S, czyli jak złożyć nowego Xboxa w dekstopie

Na Twitterze konta @disclosuzen pojawiły się zdjęcia SoC AMD 4700S, czyli płyty głównej ze zintegrowanym procesorem i pamięcią operacyjną, która do kompletu wymaga tylko oddzielnej karty graficznej.
Zdjęcia SoC AMD 4700S, SoC AMD 4700S, AMD 4700S
Zdjęcia SoC AMD 4700S, SoC AMD 4700S, AMD 4700S

W rzeczywistości AMD 4700S, to jeden z najciekawszych sprzętów, który ostatnio pojawił się w sieci, choć na jego temat ciągle krążą pogłoski, a wręcz nawet legendy. Wspomina się bowiem, że to niezupełnie nowy sprzęt firmy w dosłownym tego słowa znaczeniu, a po prostu komponent “wyrwany” bezpośrednio z konsoli Microsoft nowej generacji.

Czytaj też: Wyciek zdradza specyfikację kart Radeon RX 6600. Rodzina RDNA2 wkrótce w komplecie

Właśnie tak – to, co widzicie na zdjęciach, to najpewniej przerobiony znacznie sprzęt, napędzający Xbox Series X|S, który to nie zaklasyfikował się do trafienia na pokład konsol. Dlaczego? Odpowiedź podsuwa nam zestaw portów, wśród których to brakuje wyjść graficznych, co jasno sugeruje, że znajdujący się pod prostym chłodzeniem procesor nie posiada działającego rdzenia graficznego.

SoC AMD 4700S, to bebechy prosto z nowych konsol Microsoftu. Najpewniej wszystko rozbija się o ograniczanie strat na poziomie produkcyjnym.

Stąd głosy, że SoC AMD 4700S, to po prostu owoc produkcyjnego odpadu, który w procesie produkcji otrzymał rdzeń graficzny niespełniający wymogów konsol Xbox. Na ten odpad AMD jednak najwidoczniej znalazło zastosowanie, co przyjmuje postać płyty głównej w formacie Mini-ITX.

Czytaj też: Radeon RX 6900 XT z górnej półki ASUSa z wyjątkowym Navi 21 XTXH

Na jej pokładzie znalazło się dosyć podstawowe wyposażenie tradycyjnych płyt głównych, a więc 24-pinowe złącze zasilania ATX i 8-pinowe EPS, jak również jedno złącze PCIe x16 dla karty graficznej, sześciokanałowy układ audio, port Ethernet RJ-45, dwa porty SATA i aż dwanaście portów USB w wersji 2.0 i jakiejś 3.X. Brak nowoczesnych portów pokroju M.2 jasno wskazuje na budżetowość konstrukcji, która już pojawiła się w sieci wcześniej.

Już wtedy mogliśmy jasno wskazać, że SoC AMD 4700S przypomina cały laminat z konsoli Microsoftu i posiada zintegrowane z całością (zakryte chłodzeniem) 16 GB moduły pamięci GDDR6. Ten właśnie służy nawet procesorowi, będącemu 8-rdzeniowym i 16-wątkowym układem produkowanym w procesie technologicznym 7 nm w oparciu o architekturę Zen2 o zegarze Boost 4 GHz.

Czytaj też: Superkomputery będą nawet 100 razy szybsze

Z tego co nam wiadomo, niektóre firmy w Chinach składają z użyciem tego układu komputery i oferują je na rynku, choć nadal nie znamy dokładnego przeznaczenia i prawdziwych korzeni SoC AMD 4700S o oficjalnym zabarwieniu.